Najnowsze wpisy z Filii
  • Czas Czarodziej więcej
  • Spotkanie z Wojciechem Szlązakiem - zaproszenie więcej
  • Kurs poszukiwacza przygód więcej
  • Styczniowe spotkania z przedszkolakami więcej
  • Gdziekolwiek jestem, jest i miś Puchatek…. więcej
  • “Pora na małe conieco” więcej
  • Spotkanie autorskie z Małgorzatą Skwarek-Gałęską więcej

Bajki rymowane w biblioterapii / Agnieszka Łaba . – Kraków, 2010 r.

okladka3Autorka sama napisała rymowane bajki uznając rytm za ważny element uwydatniający znaczenie tekstu i opisywanych wydarzeń. Rym pełni tu funkcje instrumentacyjną. “Bohaterowie opowiadań borykają się z problemami, rozwiązują je, zachęcają do myślenia, pozwalają dziecku uwierzyć w sukces…” Bajki skierowane są do dzieci w wieku 8-14 lat z zaburzeniami emocjonalnymi. Publikacja zawiera gotowe scenariusze, sprawdzone w praktyce.

Magia ogrodów czyli O terapeutycznej funkcji ogrodów / Irena Borecka . – Kraków, 2010 r.

okladka1

Książka prezentuje autorski program terapeutyczny zatytułowany „W tajemniczych ogrodach”. Celem programu jest umożliwienie niepełnosprawnym, młodym czytelnikom, kontaktu z literaturą młodzieżową i wybranymi dziełami plastycznymi, których motywem przewodnim jest ogród. Inspiracją do zajęć terapeutycznych były utwory: Marii Borowej „Ogrody” i Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”. Program został oparty na założeniu, że odpowiednio dobrany zestaw lektur i zastosowanie technik biblioterapeutycznych i arteterapeutycznych mogą być formą wspierania aktywności intelektualnej osób niepełnosprawnych, efekt terapeutyczny to odzyskanie wewnętrznej, psychicznej harmonii. Odnalezienie właściwego miejsca w życiu i akceptacji siebie, jako osoby nie w pełni sprawnej fizycznie. Książka składa się z części teoretycznej: która omawia funkcję sztuki, zadania biblioterapii i terapeutyczne wartości wybranych utworów literackich, funkcję ogrodów w sztuce i części praktycznej gdzie omówiono kilka programów terapeutycznych skierowanych do różnych grup osób potrzebujących wsparcia.

Biblioterapia i bajkoterapia : rola literatury w procesie zmiany rozumienia świata społecznego i siebie / Maria Molicka . – Poznań, 2011 r.

okladka2Jak stwierdza autorka pozycja ta omawia rolę jaką odgrywa literatura w rozumieniu funkcjonowania świata społecznego, zachowań innych ludzi. Wskazuje też na jej rolę w odkrywaniu i kreowaniu własnej tożsamości. Jest próbą przybliżenia tego, co każdy samodzielnie buduje, a także jak ta struktura zarządza myśleniem, uczuciami i zachowaniem. Zaproponowane rozumienie tożsamości i mechanizmów jej funkcjonowania opiera się na dociekaniach wielu badaczy….

DT