Najnowsze wpisy z Filii
  • Czas Czarodziej więcej
  • Spotkanie z Wojciechem Szlązakiem - zaproszenie więcej
  • Kurs poszukiwacza przygód więcej
  • Styczniowe spotkania z przedszkolakami więcej
  • Gdziekolwiek jestem, jest i miś Puchatek…. więcej
  • “Pora na małe conieco” więcej
  • Spotkanie autorskie z Małgorzatą Skwarek-Gałęską więcej

Zaproszenie

W dniu 2 marca 2012 r., o godz. 1100 odbyło się uroczyste otwarcie Filii nr 2 dla Dorosłych przy ul. Sienkiewicza 67, do niedawna zwanej – z uwagi na położenie – Biblioteką przy Trakcie Piotrkowskim. Ten świąteczny dzień dla śródmiejskich bibliotek był okazją do zaproszenia wielu gości, poczynając od władz miasta, poprzez reprezentację środowiska ludzi związanych z kulturą, a kończąc na przyjaciołach i czytelnikach oraz mediach.

Uroczystość rozpoczęła Elżbieta Urbanowicz-Glanc – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Śródmieście witając gości, kreśląc krótką historię losów placówki, by zakończyć wystąpienie nadzieją na to, że biblioteka w nowym środowisku będzie „trzecim miejscem” – pomieszczeniem postrzeganym, jako miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. W dalszej kolejności głos zabrała Wiceprezydent Miasta Łodzi – Agnieszka Nowak wskazując na udział władz w przekazaniu środków finansowych na adaptacje lokalu dla potrzeb biblioteki, odniosła się także do tegorocznych funduszy na zakupy książek, dając nadzieję na ich zwiększenie, o ile uda się zaoszczędzić na ten cel odpowiednie środki.

Program artystyczny spotkania wypełnił fragment spektaklu Ocalić od zapomnienia w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka – autora narracji i reżysera spektaklu – poświęconego Markowi Grechucie, zmarłemu przed sześciu laty krakowskiemu artyście. W nowej interpretacji usłyszeliśmy: Kraków, Nie dokazuj, Dni, których jeszcze nie znamy, a także deklamację wiersza Jonasza Kofty W moim domu oraz na zakończenie kolejne utwory Ojczyzna i Wolność. Finał imprezy stanowił poczęstunek i rozmowy towarzyskie.

Trzeba przyznać, że placówka ma szczęście do ciekawych wnętrz, wcześniej znajdowała się w neorenesansowym pałacu braci Karola i Emila Steinertów przy ul Piotrkowskiej 272, obecnie zajmuje dwupoziomowe pomieszczenia po galerii obrazów 4Joy Plantacji Sztuki – sklepie z artystycznymi przedmiotami wykonanymi ręcznie przez polskich twórców. Pomieszczenie dla biblioteki zostało zaaranżowane nowocześnie i odważnie kolorystycznie (połączenie czerwieni z delikatną szarością i elementami czerni). W przestrzeni na księgozbiór znalazło się też miejsce na odpoczynek przy książce – czerwona kanapa, a miejsce na galerii może służyć zarówno potrzebom czytelni, jak i kameralnym spotkaniom z książką.

Obecna lokalizacja, to także wyzwanie dla biblioteki. W niedalekim sąsiedztwie przy ul. Nawrot 7 znajduje się, bowiem kawiarnia Cafe Litera z księgarnią Litera organizującą działalność na rzecz upowszechniania i popularyzacji książki i kultury w postaci spotkań, warsztatów dla dzieci Czytarenka połączonych często z zajęciami plastycznymi. Od wielu lat księgarnia Litera jest miejscem rozpoznawalnym na mapie kulturalnej Łodzi. Rodzą się tedy pytania: Czy bibliotece uda się wypromować i zaistnieć jako „trzecie miejsce” w tym rejonie działania? Czy placówka stanie się miejscem życia towarzyskiego i poszukiwania inspiracji? Czy oferta biblioteki spełni oczekiwania odbiorców? Życzę powodzenia!

JaW