Najnowsze wpisy z Filii
  • Malowanie kawą - warsztaty więcej
  • Bo ona zielona była więcej
  • Komiks to też książka-warsztaty więcej
  • Zapraszamy na specjalne spotkanie z BABCIAMI W LOCIE I DZIADKIEM więcej
  • Wiele pięknych i ciekawych nowości książkowych więcej
  • W mojej kieszonce – kolejne warsztaty więcej
  • Dwór Jesieni więcej
  • Przygoda zwana czytaniem –Kornel Makuszyński więcej
  • Tajemnice zwierząt więcej
  • Tajemnice lasu.. więcej

Los książek zależy od pojętności czytelników
Terencjusz

W połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, w Łodzi, podjęto próbę zorganizowania targów książki; odbyły się jednak tylko dwie edycje. Po blisko 15. latach po raz kolejny zmierzono się z zorganizowaniem targów – tym razem pod hasłem Salon Ciekawej Książki – Targi Nowej Książki; II edycja odbyła się w dniach 7-9 grudnia, w nowej hali przy al. Politechniki 4. Z racji lokalizacji – nowoczesny, przestronny i wielofunkcyjny budynek – przedmiot targów zyskał należytą oprawę, począwszy od pomieszczeń wystawienniczych po przestrzeń warsztatową.

Jak to zwykle bywa na targach prezentowali się wydawcy – także książek artystycznych oraz kolekcjonerzy, antykwariusze, hobbyści produkujący np. zakładki do książek – tradycyjne i magnetyczne, różnorodności… Całkiem silną grupę stanowili wydawcy z Łodzi, licznie reprezentowane były wydawnictwa bibliotek, instytucji kultury, uczelni.

Obszerny program spotkań, paneli dyskusyjnych i warsztatów zachęcał do udziału zgodnie z zainteresowaniami: Program Targów

I z racji moich zainteresowań, które od lat wiążę z książką dziecięcą – jej formą i stroną graficzną – z przyjemnością odebrałam propozycję Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki Kamienica 65Poza Rozkładem, które przygotowały obszerny program skoncentrowany wokół książki jako obiektu artystycznego, dzieła sztuki, przedmiotu mającego stać się punktem wyjścia do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Skupiono się na istocie i funkcji ilustracji w książce dziecięcej. Zorganizowano szereg wystaw, warsztatów oraz panel dyskusyjny ph. Widzieć więcej – edukacja a współczesna książka dla dzieci prowadzony przez Annę Mrozińską-Szmajdę.

W jego programie znalazły się m.in. wystąpienie Marii Kulik – Prezesa Polskiej Sekcji IBBY – prezentujące Książkę Roku 2012. Laureatami zostali Michał Rusinek za Wierszyki domowe oraz Olga Sawicka i Dana Łukasiński (pseudonim Marcel A. Marcel) za powieść dla młodzieży Oro. W kategorii nagród graficznych nagrody otrzymały: Marianna Oklejak za ilustracje do książki Jestem miasto. Warszawa z tekstem Aleksandry Szkody oraz Marta Ignerska za ilustracje i projekt graficzny książki Wszystko gra z tekstem Anny Czerwińskiej-Rydel. Natomiast medale za całokształt twórczości otrzymały Liliana Bardijewska – literatura i Krystyna Lipka-Sztarbałło – grafika.

Drugi punkt panelu wypełniła Krystyna Lipka-Sztarbałło prezentując pracę grafika ilustratora nad książką Dokąd iść? Mapy mówią do nas autorstwa Koreanki Heekyoung Kim. Pozycji, z gatunku non fiction, należącej do książki obrazowej, która znalazła się na liście 100 najpiękniejszych książek świata w IV edycji CJ Picture Book Award 2011, a w 2012 r. w Niemczech była nominowana do prestiżowej nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis. Autorka opowiadając o swoim warsztacie, zwróciła uwagę na to, że: „…ilustracja ma pełnić rolę muzyki filmowej i pozostawać z tyłu, nie może być zbyt głośna…”, „… istnieje konieczność ograniczenia gamy kolorystycznej…”. Wyjawiła funkcję użycia w pracach koloru czerwieni, który dla niej jest ciekawością a w interpretacji ośmioletniej dziewczynki: „…czerwień opowiada o miłości i nienawiści”. Nawiązała w wypowiedzi do warsztatów, które odbyły się 25 listopada w Muzeum Kinematografii w Łodzi, w cyklu Czytanki pod ekranem, gdzie przy zróżnicowanej wiekowo grupie uczestniczących dzieci udało się uzyskać ciekawe wypowiedzi i twórcze działania wokół książki, Dokąd iść? Skromna dyskusja na zakończenie prezentacji unaoczniła, że popularyzacja książki obrazowej i praca z dziełem artystycznym wymaga wyzwań zarówno w placówkach edukacyjnych jak i w domach rodzinnych dzieci. Z racji tego, że panel trwał długo, a imprez wokół było wiele, nie udało mi się skorzystać z dalszego ciągu zajęć, po przerwie. Na pamiątkę pozostał katalog prac pt. Lipka-Sztarbałło wg projektu Grażki Lange, z dedykacją autorki.

Dużo czasu poświęciłam na zwiedzenie wystaw: pokonkursowej Książka Roku 2012, prac Iwony Chmielewskiej Myślące książki – światowe oblicza picturebook, Ściany Ilustratorów i pokonkursowej Książka artystyczna, gdzie prace wykonali uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjów.

Fotoreportaż
Książka Artystyczna

książka artystyczna 1

książka artystyczna 2    książka artystyczna 3 książka artystyczna 4 książka artystyczna 5