Najnowsze wpisy z Filii
  • Zdrowotnie na Złotnie - bardzo ciekawe porady jak zdrowo żyć więcej
  • Miejski konkurs literacki 2017 więcej
  • Nowe oświetlenie w bibliotece więcej
  • Sam piszę- warsztaty twórczego pisania więcej
  • Dla piszących - zajrzyjcie na stronę więcej
  • IRYSY: malarstwo SUBOIKU-GA - Kazimiera Jadwiga Kowalska więcej
  • Konkurs na opowiadanie kryminalne więcej
  • Konkurs literacki więcej
  • Książka w to mi graj. Projekt: "Porusz wyobraźnię. Zagraj z nami w książkę" więcej
  • Na działce u dziadka działkowicza więcej

Noc Bibliotek  - plakat promujący akcję

Noc – czas od zmierzchu do świtu. Niektórzy twierdzą że, zdarzają się takie noce, w czasie których nie warto spać. Chce się coś przeżyć, czegoś doświadczyć, skorzystać z proponowanych atrakcji, być uczestnikiem wydarzeń, poczuć się w grupie wybranych, która tworzy zarówno miejsce, jak i czas. Co takiego jest w nocy, że rozbudza wyobraźnię? Wybrańcy, którzy działają, gdy inni smaczne śpią, czują że uczestniczą w czymś wyjątkowym? Różne akcje odbywały się porą nocną, podczas której zainteresowani pożądali różnego typu przedmioty: książki – np. kolejne tomy z cyklu Harry’ego Pottera, filmy, telefony komórkowe. Częste są konsumenckie nocne wyprzedaże w dużych sieciach handlowych. Do nocnych akcji należy zaliczyć i takie, jak: Noc Literatury, Noc Kabaretową czy Noc Reklamożerców. Pierwszą w Polsce Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. – osiem lat po europejskiej edycji.

W tym roku przyszedł czas i na pierwszą krajową Noc Bibliotek. Czyżby biblioteki pozazdrościły muzeom? Organizatorzy akcji: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Gazeta Wyborcza i Magazyn Książki, Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom,  Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut Książki, 30 maja 2015 r., w sobotę zaprosili na wieczorno-nocną imprezę promującą czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać, zapoznać się z atrakcyjnymi zbiorami, ofertą kulturalnoedukacyjną oraz pozyskać większe grono czytelników. Szacownymi partnerami byli: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona.pl, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, patronat medialny wzięli na siebie: Program 1 Polskiego Radia, TVP 1, TVP ABC,  portal Lustro Biblioteki, magazyn „Biblioteka w szkole”. Honorowego patronatu Nocy Bibliotek użyczyli: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa.

W Łodzi 5 bibliotek zgłosiło udział w akcji. Wśród nich znalazła się Filia nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie, usytuowana w osiedlu Złotno przy ul. Garnizonowej 38. Lokalnej społeczności zaproponowała Noc Horrorów. Wykorzystała naturalne otocznie sąsiadujących z placówką Pól Majerowskich – tajemniczych przez swoje ukształtowanie i zarośnięcie zielenią, nadających okolicy odrobinę tajemniczości. Dzięki tym warunkom pomysł przerodził się w wiele atrakcji, wśród których znalazły się: tajemniczo brzmiąca Strefa Mroku, zagadki z niespodzianką, wspólne tworzenie opowiadania na drukarskiej składance czy też szukanie skarbu z latarkami w nocnym plenerze. Zapowiadało się więc strasznie, dziwnie i groźnie. Już w holu budynku witało przybyłych hasło Groza nie czytać, a w bibliotece zadbano o odpowiedni nastrój, który ilustrują poniżej zamieszczone fotografie.

Akcesoria Strefy Mroku

Lektury Strefy Mroku

Czytanie w Strefie Mroku

Wpisując się w rytuał ogólnopolski o godz. 1900 odbyło się wspólne czytanie Lokomotywy Juliana Tuwima. Uczestnicy spotkania, wraz z opiekunem, czuli się swobodnie, weszli w konwencję wieczoru z właściwą młodości nonszalancją i humorem, zaangażowani w jak najlepsze przeczytanie przygotowanych tekstów. Był także słodki poczęstunek. Noc Bibliotek poprzedziła XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Tyle relacji. Pozostają jeszcze pytania: Co zyskaliśmy? Czy przybyło po Nocy Bibliotek nowych czytelników? Co i jak dalej?
Część z pytań pozostanie na razie bez odpowiedzi. Bez wątpienia medialny wydźwięk spełnił zadanie poinformowania o akcji. Napisano w prasie lokalnej, kierowniczka biblioteki Małgorzata Skwarek-Gałęska udzieliła wypowiedzi do łódzkiego dodatku Gazety Wyborczej, społeczność Złotna miała okazję uczestniczyć w kolejnej imprezie, ale ja sama mam nieodparte przekonanie, że po raz kolejny byliśmy w gronie już przekonanych do czytania i co najważniejsze – czytających…

JaW