Najnowsze wpisy z Filii
  • Tydzień Bibliotek 2017, ostatnie relacje więcej
  • Tydzień Bibliotek 2017, następne relacje więcej
  • Tydzień Bibliotek 2017, relacje więcej
  • Teatrzyk kamishibai i zabawy z chustą więcej
  • Z wizytą w bibliotece więcej
  • Opowieści z życia żab więcej
  • Wystawa serwetek więcej
  • Biblioteka poleca więcej
  • Książka przyjacielem człowieka więcej
  • Twórcze myślenie więcej

Człowiek może postąpić dziesięć razy źle, potem raz dobrze
i ludzie z powrotem przyjmują go do swoich serc.
Ale jeśli postąpi odwrotnie: dziesięć razy dobrze,
a potem raz źle, nikt już więcej mu nie zaufa.
                                              Jonathan Carroll Poza ciszą

Zaufanie - okładka

Pozyskaliśmy dla bibliotek książkę Anny Cieplak i Lidii Ostałowskiej pt. Zaufanie z ilustracjami wykonanymi przez Annę Pluta. Jest to już trzecia pozycja do rozdawnictwa przygotowana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Z wcześniej wydanych książek, opatrzonych podtytułem „Przewodnik dla dzieci”: BiedaWspółpraca mamy w zbiorach tę pierwszą, druga rozeszła się zbyt szybko i przeszła niezauważona, dlatego można się tylko na nią powoływać.

Książka Zaufanie jest częścią projektu skierowanego do różnych grup wiekowych – w szczególności do dzieci 10-12 letnich, społecznych i kompetencyjnych realizowanego przy finansowym wsparciu Fundacji Orange. Organizatorzy uważają, że poziom zaufania w społeczeństwie spada i pragną zwrócić uwagę na problem zarówno dzieciom jak i dorosłym. Książce w kampanii towarzyszy quiz oraz film. Więcej na stronie Tutaj
Pozyskana książka doskonale może posłużyć organizacji imprez: warsztatów, prelekcji, spotkań, dyskusji związanych z realizowanym w poleskich bibliotekach projektem Kapslowe gry i zabawy – pokażmy innym lepszy świat. Edycja 2015. Zachęcam do zmierzenia się z lekturą i problemem. Może pojawią się działania nim zainspirowane? Wszak Eliza, bohaterka książki, jest przykładem dziecka, które musi zmierzyć się z problemami codzienności i nauczyć się życia w myśl powiedzenia: „Bo tam gdzie ludzie sobie ufają, wszystkim żyje się lepiej!”

Dobrze jest także mieć w pamięci słowa Alberta Einsteina: „Jeśli ktoś nie dba zbytnio o prawdę w sprawach drobnych, nie można mu ufać w sprawach istotnych”.

JaW