Najnowsze wpisy z Filii
  • Czas Czarodziej więcej
  • Spotkanie z Wojciechem Szlązakiem - zaproszenie więcej
  • Kurs poszukiwacza przygód więcej
  • Styczniowe spotkania z przedszkolakami więcej
  • Gdziekolwiek jestem, jest i miś Puchatek…. więcej
  • “Pora na małe conieco” więcej
  • Spotkanie autorskie z Małgorzatą Skwarek-Gałęską więcej

mam wrażenie, że wciąż piszę jedną i tę samą książkę.
Są w niej i chóry i pojedyncze wyznania,
ale razem to jest to wielki, tragiczny chór…
Swietłana Aleksijewicz w rozmowie z Filipem Łobodzińskim

Z dużym zaciekawieniem, co roku, świat literacki oczekuje na nominowanie przez Akademię Szwedzką laureata Literackiej Nagrody Nobla. W roku 2015 nagroda przyznana została Swietłanie Aleksijewicz – pisarce i dziennikarce urodzonej na Ukrainie, mieszkającej na Białorusi i tworzącej po rosyjsku – za jej „polfoniczne pisarstwo” pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach. Jest to pierwszy Nobel dla twórcy piszącego wyłącznie non-fiction.

Autorka jest laureatką wielu nagród, m.in.: National Book Critics Circle Award, Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego, Nagrody im. Andrieja Siniawskiego, Nagrody Fundacji im. Friedricha Eberta, Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego – dwukrotnie w 2011 r. i 2015 r.
W Polsce wydano:

Literacki Nobel 2015

Czasy secondhand : koniec czerwonego człowieka / Swietłana Aleksijewicz ; przeł. Jerzy Czech. – Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2014. – 507, [4] s. ; 22 cm

• Ostatni świadkowie : utwory solowe na głos dziecięcy / Swietłana Aleksijewicz ; przeł. Jerzy Czech. – Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2013. – 230, [2] s.
  • Ostatni świadkowie : utwory solowe na głos dziecięcy / Swietłana Aleksijewicz ; przeł. Jerzy Czech. – Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, cop. 2013. – 1 płyta (CD) (11 godz. 08 min) : digital, stereo.
  • Czarnobylska modlitwa : kronika przyszłości / Swietłana Aleksijewicz ; przeł. Jerzy Czech. – Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2012. – 281, [6] s. : il.
  • Wojna nie ma w sobie nic z kobiety / Swietłana Aleksijewicz ; przeł. Jerzy Czech. – Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2010. – 349, [3] s.
  • Wojna nie ma w sobie nic z kobiety / Swietłana Aleksijewicz ; przeł. Jerzy Czech. – Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, cop. 2010. – 1 płyta (CD) (14 godz. 28 min) : digital, stereo.
  • Ołowiane żołnierzyki / Swietłana Aleksijewicz ; z ros. przeł. Leszek Wołosiuk. – Wrocław : Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, 2007. – 328 s. ; w innym przekładzie: Cynkowi chłopcy / Swietłana Aleksijewic; przeł. Jerzy Czech. – Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2015. – 312 s.
  • Urzeczeni śmiercią / Swietłana Aleksijewicz ; z ros. przeł. Leszek Wołosiuk. – Warszawa : Bertelsmann Media, 2001. – 175, [1] s.
  • Krzyk Czarnobyla / Swietłana Aleksijewicz ; z ros. przeł. Leszek Wołosiuk. – Warszawa : "Politeja" : "Świat Książki", 2000. – 205, [1] s.

Od 2010 r. twórczość autorki popularyzuje wydawnictwo Czarne w serii „Reportaż”.
Okazją do spotkania ze Swietłaną Aleksijewicz będzie siódma edycja Conrad Festival w Krakowie z hasłem „Pod prąd”, która rozpocznie się 19 października w Sali BalowejPałacu pod Baranami. Autorka będzie tam gościem specjalnym.
Zainteresowanych odsyłam do oficjalnej strony Swietłany Aleksijewicz Tutaj i wysłuchania 133 odcinka Xięgarni, w którym Filip Łobodziński rozmawia z Autorką oraz Agnieszką Wójcińską – dziennikarką i Pawłem Goźlińskim – redaktorem „Książek. Magazynu do czytania” o Jej twórczości Tutaj

W poleskich bibliotekach dostępne są książki i audiobooki:

• Czarnobylska modlitwa – Filia nr 7, ul. Napierskiego 4;
  • Czasy secondhand – Filia nr 9, ul. Zielona 77;
  • Ostatni świadkowie – Filia nr 7, ul. Napierskiego 4, oraz audiobook – Filia nr 9, ul. Zielona 77,
  • Wojna nie ma w sobie nic z kobiety – Filia nr 12 ul. Wróblewskiego 67, Filia nr 14 ul. Rajdowa 8, oraz audiobook – Filia nr 9, ul. Zielona 77.

JaW