Najnowsze wpisy z Filii
  • Spotkanie adwentowe więcej
  • Mikołajki w bibliotece więcej
  • Mikołajkowe głośne czytanie więcej

slowianie3 czerwca 2016 r. w godzinach 10.00-13.00 Sekcja Edukacji Młodego Czytelnika Zarządu Okręgu Łódzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zaprosiła dzieci na imprezę czytelniczą podsumowującą XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: Dawno, dawno temu… też czytano dzieciom – CZYTANIE JEST OK! do Ogrodu Botanicznego w Łodzi. W przygotowaniach i realizacji spotkania brała także udział Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Polesie, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi, Ogród Botaniczny w Łodzi, Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Widzew oraz Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Górna.

W jubileuszowej dziesiątej Akcji …Czytanie jest OK.! wzięli udział uczniowie szkół podstawowych ze wszystkich łódzkich dzielnic, a także z województwa reprezentowanego przez Lutomiersk. W tym roku do głośnego czytania zaproszono, grupy rekonstrukcyjne, pasjonatów dawnych historycznych czasów.

1.  Ród Dębowego Liścia – grupa pasjonatów z zamiłowaniem odtwarzających życie naszych przodków sprzed 1000 lat. ( http://www.slowianszczyzna.pl/)
  2. Katarzyna Mikulska – nauczycielka i animatorka kultury, pasjonatka średniowiecza, zielarka i kucharka Leśnej Restauracji, założycielka instytucji edukacyjnej W Miejskiej Kniei. ( http://wmiejskiejkniei.blogspot.com/)
  3. Leśny Witeź – grupa zajmująca się rekonstrukcją historyczną życia codziennego Słowian oraz ludów ościennych w okresie wczesnego średniowiecza
  4. Kram Diegowej – Anna i Agnesa, zafascynowane epoką średniowiecza i renesansu, rekonstruują ubiory historyczne i ozdoby na podstawie materiałów historycznych. Więcej: http://kramdiegowej.blogspot.com/.

Imprezę poprowadził Wicedyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi: Marcin Paszkowski. Przedstawiciele grup czytali głośno dzieciom: Słowiański mit o powstaniu świata, O siostrze i 7 braciach i inne.  W trakcie spotkania wystąpiły także dzieci ze SP im. Orła Białego z Lutomierska, które przygotowały inscenizację pt. W prasłowiańskiej chacie.  W spotkaniu wzięło udział 270 osób.
Imprezę wspierali także wolontariusze bibliotecznych Klubów Europejskich goszczących w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź – Widzew w ramach akcji Wolontariat Europejski wspólnotowy Program Młodzież w Działaniu – program edukacyjny Komisji Europejskiej – Daniel Marti z Hiszpanii i Pauline Roux z Francji. Dzieciom ale także dorosłym uczestnikom spotkania bardzo smakowały, placuszki z pędami młodej sosny, ciasto z pokrzywą, oraz orzeźwiająca lemoniada przygotowane przez Katarzynę Mikulską – specjalistkę kuchni zielonej, dzikiej i słowiańskiej.

Atrakcją spotkania, (poza głośnym czytaniem oczywiście) były gry i zabawy ruchowe przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne. Proste, aktualne od stuleci, nie wymagające specjalnych rekwizytów, wystarczył sznurek, worek i chęć zabawy.
Głównym celem spotkania będzie przybliżenie dzieciom dawnej historii Polski: zwyczajów, tradycji, kuchni, ziołolecznictwa i spędzenia wspólnie miło czasu pięknych plenerach Ogrodu Botanicznego.

Koordynatorem imprezy była Dorota Tarnowska Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Polesie, Sekcja Edukacji Młodego czytelnika przy

zarządzie Okręgu SBP.

słowianie - zdjęcia z imprzy