Kalendarium wpisów
« Mar   Maj »

PostHeaderIcon Łódzkie Biblioparty

Obraz 008

W 2012 roku mija 90. rocznica powstania pierwszych w Polsce bibliotek publicznych dla dzieci. Właśnie w Łodzi, w 1922 r. pojawiły się dwie placówki tego typu, a w latach 1923-1928 kolejne cztery, co dało początek rozwojowi zorganizowanego bibliotekarstwa dziecięcego w całym kraju. Łódzkie Biblioparty – to cykl imprez, których pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Pani Danuta Kapela z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Do realizacji tego projektu zostało zaproszonych 5 wybranych bibliotek dla dzieci z poszczególnych dzielnic naszego miasta, czyli Bałut Śródmieścia, Polesia, Górnej i Widzewa. Dzielnicę Polesie reprezentować będziemy my, czyli Filia nr 1, ul. Tomaszewicza 2. Cykl przewiduje: spotkania urodzinowe (Biblioparty) w salach zabaw dla dzieci, których gośćmi będą autorzy książek dla dzieci ; treningi dobrego czytania w bibliotekach; głośne czytanie dzieciom książek przez twórców filmowych (w WiMBP); debatę dla bibliotekarzy, animatorów kultury, nauczycieli i rodziców na temat postaw dziecka wobec książki, czytania i usług bibliotecznych (w WiMBP). Imprezy te odbywać się będą w terminie od 16 kwietnia do 5 czerwca. Skierowane są do dzieci w wieku 9-10 lat.

Pierwsza impreza organizowana przez nas w ramach cyklu Biblioparty, czyli spotkanie urodzinowe, odbędzie sie 19 kwietnia o godz. 11. 00 w Sali Zabaw Agatka (Pawilon Agata), przy ul. Kusocińskiego 61. Zaproszono na nie ucz. kl. III a ze Szk. Podst. nr 11. W programie przewidziano: spotkanie z pisarką dla dzieci – Anną Czerwińską-Rydel, urodzinowe przyjęcie oraz zabawy w Sali Zabaw. Głównym celem tego urodzinowego spotkania będzie promocja książki i czytania w miejscu kojarzonym z przyjemnym spędzaniem wolnego czasu i zabawą.