Kalendarium wpisów
« Lis   Lut »

16.12.2014

PostHeaderIcon Ania z Wyspy Księcia Edwarda

Ania z Wyspy księcia Edwarda  Pogadankę Ania z Wyspy Księcia Edwarda przygotowaliśmy na prośbę nauczycielki języka polskiego Szkoły Podstawowej nr 19. Przeprowadziliśmy ją w szkole, dla uczniów klas szóstych w dniu 21 listopada, kiedy przerabiana była lektura Ania z Zielonego Wzgórza. Uczniowie mięli możliwość zapoznania się z biografią Lucy Maud Montgomery, z historią powstania powieści, z jej bohaterami, z filmowymi i teatralnymi adaptacjami. Pogadance towarzyszył pokaz multimedialny, dzięki czemu młodzież mogła m. in. zobaczyć, jak dzisiaj wygląda Wyspa Księcia Edwarda (niezwykłe miejsce, z którym nierozerwalnie związane było życie Ani Schirley), poznać strony internetowe, poświęcone Ani i jej autorce, dowiedzieć się, jakie jeszcze inne książki napisała Lucy Maud Montgomery.

3 2 1

Zdjęcia wykorzystane w pokazie multimedialnym pochodzą ze strony internetowej http.: / www.flickr.com

PostHeaderIcon Na wigilijnym stole – w różnych regionach Polski

Na wigilijnym stole O potrawach, jakie goszczą na stołach w czasie Wigilii w Łodzi i innych regionach naszego kraju, rozmawialiśmy w dniu 19 listopada z uczniami kl. III d Szkoły Podstawowej nr 19. Pogadanka z pokazem multimedialnym, miała na celu poszerzenie wiadomości dzieci o świętach Bożego Narodzenia, w szczególności wieczorze wigilijnym, pokazanie, jak różnie on przebiega w poszczególnych regionach Polski. Wiele potraw dzieci łódzkie doskonale znały, ale były też takie, o których po raz pierwszy usłyszały, a ich nazwy brzmiały dla nich egzotycznie np. moskale, moczki, siemieniotka, kutia, makiełki, makówki. Uczniowie bardzo byli ciekawi, jak przygotowuje się poszczególne potrawy, chcieli poznać ich przepisy. Na spotkaniu oczywiście mogli się tego dowiedzieć. Zapewnili nas, że niektóre z potraw, oczywiście te łatwiejsze, spróbują przygotować na swój stół wigilijny w  tegoroczne święta.

1pierogi z kapustą i grzybamipierniki na stole wigilijnym 001

oraz z książki: Od świąt do świąt / Marzena Kuźmińska. – Warszawa 2007