Kalendarium wpisów
Czerwiec 2015
« Maj   Lip »

PostHeaderIcon Komputer to nie cały Twój świat, czyli ciemna strona sieci

Komputer to nie cały Twój świat, czyli ciemna strona sieciW dniach 18, 21 i 26 maja gościliśmy w bibliotece uczniów klas czwartych i piątych Szkoły Podstawowej nr 11. Wzięli oni udział w zajęciach pt. Komputer – to nie cały Twój świat, czyli ciemna strona sieci, które przygotowaliśmy w ramach projektu Kapslowe Gry i Zabawy – Pokażmy Innym Lepszy Świat Edycja 2015. W trakcie spotkania dzieci zapoznały się z historią powstania komputerów, Internetu i gier komputerowych w Polsce i na świecie, dowiedziały się, jakie są komputerowe zagrożenia w sieci, poznały pojęcia: spam, cyberprzemoc, niebezpieczne kontakty, mowa nienawiści, szkodliwe treści, ochrona prywatności, prawa autorskie i in. Dowiedziały się także, jakie są możliwości, by im przeciwdziałać, zapoznały się ze znaczeniem kampanii medialnych, promujących bezpieczeństwo w sieci: “Myślę więc nie ślę”, “W którym świecie żyjesz?”, “Zakup kontrolow@ny”, “Baw się w sieci bezpiecznie”, “Każdy ruch w Internecie zostawia ślad”. W dalszej części spotkania rozmawialiśmy z uczniami o tym, co to są pegi (oznaczenia na grach komputerowych), o Dniu Bezpiecznego Internetu (od kiedy jest organizowany i jakie imprezy w jego trakcie się odbywają), o tym, jak wyglądają statystyki dotyczące nadużywania Internetu w Polsce i na świecie. Zapoznaliśmy również dzieci ze stronami internetowymi, dotyczącymi bezpiecznego Internetu oraz z projektem społecznym pt.: “Wyloguj się do życia… a robi się to tak”. Zainteresowanie tym tematem wśród uczniów było bardzo duże, o czym świadczyło mnóstwo zadawanych nam pytań. W końcowej części zajęć rozwiązywaliśmy quiz, a następnie dzieci miały do wykonania pracę plastyczną, której celem było wskazanie zagrożeń, istniejących w sieci. Nasze spotkanie z dziećmi zakończyło się przeglądaniem książek i czasopism o tematyce komputerowej.

W dniach 11, 12, 13, 14, 15, maja na wyżej wymieniony temat rozmawialiśmy również z uczniami klas czwartych, piątych i szóstych (łącznie 13 razy) Szkoły Podstawowej nr 19. Tym razem spotkania odbyły się w szkole.