Kalendarium wpisów
Czerwiec 2016
« Maj   Lip »

PostHeaderIcon Czytanie jest dla mnie jak oddychanie!

Czytanie jest dla mnie jak oddychanie“Czytanie jest dla mnie jak oddychanie!” – to przegląd literatury dla najmłodszych. Wzięły w nim udział w dniu 11 maja przedszkolaki PM nr 55. W trakcie zajęć, którym towarzyszyła prezentacja multimedialna, a które przygotowaliśmy z ok. XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, rozmawialiśmy z maluchami  na temat powstawania książki, jej budowy, ulubionych bohaterów, dlaczego warto czytać?,  a następnie zaprezentowaliśmy im najpopularniejsze na świecie książki dla dzieci i ich autorów.

Nasze spotkanie z przedszkolakmi zakończyło się przedstawieniem teatralnym pt. “Książka przed sądem” w wykonaniu uczniów klasy V Szkoły Podstawowej nr 11. Akcja przedstawienia rozgrywa się w Sądzie. Biorą w nim udział następujące postacie: Książka, Sędzia, Prokurator, Obrońca, Bibliotekarka oraz Świadkowie (Komputer, Kaseta Video, Telewizor). Rozprawa dotyczy sądu nad Książką, wobec której wniesiono oskarżenie. Zarzuca się jej, że w dobie komputera i nieustannego rozwoju techniki jest ona przeżytkiem, rzeczą zbędną. W trakcie rozprawy trzeba zadecydować – chronić Książkę czy też ją zniszczyć, całkowicie wyeliminować ze współczesnego życia. W trakcie długiego procesu, podczas którego głos zabierały poszczególne postacie, Sąd po naradzie ogłosił wyrok, uznał, że Książka jest ważnym elementem naszego życia, może współistnieć z innymi nowocześniejszymi środkami przekazu i co najważniejsze z czytania nie wolno zrezygnować!!!

Dzieci obejrzały przedstawienie z dużym zainteresowaniem. O tym, jak bardzo im się podobało świadczyły gromkie brawa.