Kalendarium wpisów
Marzec 2017
« Lut   Kwi »

PostHeaderIcon Magia zwykłych historii, czyli dlaczego czytamy powieści obyczajowe?

Warsztaty literackieW dniu 9 marca gościliśmy w bibliotece Panie: Joannę Lewandowską i Monikę Szyszkę, które pracują w Wydawnictwie Akapit Press. Dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 przeprowadziły u nas warsztaty czytelnicze wokół książek: “Miłość w stereo, czyli Heartbreakers” Ali Novak (dla kl. 5 c) i “Legenda Robinii” Eleny Kedros (dla kl. 5 b).

Podczas pierwszego spotkania Panie rozmawiały z uczniami o najpopularniejszych nurtach powieści po jakie sięga dzisiejsza młodzież, o cechach typowych dla gatunków: fantasy, science-fiction, kryminałów, grozy, powieści obyczajowych. Następnie zapoznały uczestników z bohaterami książki “Miłość w stereo, czyli Heartbreakers”  – Stellą, Drew i Carą oraz ich niezwykłą historią. Zadaniem warsztatowym dla uczniów było przygotowanie w podziale na grupy małych inscenizacji, sytuacji wyzwań. Wszystko to po to, aby  sprawdzić zdolności aktorskie i improwizacyjne młodzieży oraz rozbudzić w nich kreatywność, co się znakomicie prowadzącym udało.

Podczas drugiego spotkania Panie zaprosiły młodzież do wyruszenia w niezwykłą literacką przygodę z Robinią – dziewczyną, która chciała być bohaterem! Uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób i dlaczego powstawały legendy oraz jakie są ich charakterystyczne cechy. Zadaniem warsztatowym uczniów było poznanie i zastosowanie zasad survivalu. Tak, jak główna bohaterka książki musieli popisać się wiedzą ze sztuki przetrwania, orientacji w terenie, wykorzystania sprytu i spostrzegawczości.

Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zakupienia omawianych tytułów i innych nowości Wydawnictwa Akapit Pres po promocyjnych cenach z czego chętnie skorzystali.