Kalendarium wpisów
Styczeń 2018
« Gru   Lut »

PostHeaderIcon “Babcia na jabłoni, dziadek na huśtawce”

“Babcia na jabłoni, dziadek na huśtawce” – to przegląd literatury dla najmłodszych, której bohaterami są babcia i dziadek. Zajęcia zostały przygotowane z okazji przypadającego w styczniu Dnia Babci (21.01.) i Dziadka (22.01.).

Dzień Babci został ustanowiony stosunkowo niedawno, bo w drugiej połowie XX wieku. W Polsce pierwsze pomysły wprowadzenia święta pojawiły się w latach 60. na łamach popularnych czasopism, takich jak „Kobieta i Życie”, „Express Poznański” i „Express Wieczorny”. Do popularyzacji tego dnia przyczynił się również występ aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej, która 21 stycznia 1965 roku obchodziła 85 urodziny i publicznie przyjęła z tej okazji życzenia w Dniu Babci.

Dzień Dziadka natomiast upowszechnił się  w latach 80. XX wieku. Niewątpliwie to  Dzień Babci stanowił dla niego bezpośrednią inspirację. Moda na to święto przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych.

W przeglądzie wzięły udział przedszkolaki PM nr 152 (12.01), Igraszka (16.01.), PM nr 152 (17.01.), PM nr 152 (19.01.), PM nr 214 (26.01.) oraz uczniowie kl. III SP nr 11 (22.01.).

Podczas spotkania dzieci:

* wysłuchały fragmentu książki Agnieszki Stelmaszyk pt.: “Nieustraszona babcia Adela i kosmiczna przygoda”, opowiadającego o babci małej Marysi, która mieszka w domu na plaży, pływa w morzu, kiedy tylko ma na to ochotę, jeździ na wycieczki kolorowym samochodem, czyta mnóstwo książek. Pewnego dnia babcia dowiaduje się od swojej wnuczki o wizycie astronauty i o zbliżającej się do ziemi szmaragdowej komecie. Bardzo chciałaby zobaczyć kometę z bliska. Konstruuje więc rakietę i wraz z wnuczką oraz gęsią Gizelą rusza w kosmos

* dowiedziały się, kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka w Polsce oraz jak wyglądają te obchody w innych krajach np.: w USA, Japonii, Włoszech

* poznały propozycję prezentów dla babć i dziadków

Rozmawialiśmy również o tym, dlaczego babcie i dziadkowie są dla nas tacy ważni, dlaczego ich kochamy, czego mogą nas nauczyć, jak spędzać z nimi czas. Na zakończenie dzieci zapoznały się z treścią książek dla najmłodszych ze zbiorów naszej biblioteki, których bohaterami byli babcia i dziadek oraz wzięły udział w zajęciach plastycznych – wykonywały kolorowe laurki dla swoich dziadków i babć.