Styczeń 2013
« Paź   Lut »

Filia nr 10 ogłasza konkurs plastyczny na logo jubileuszowe z okazji 50 – lecia Miejskich Bibliotek Publicznych w Łodzi w tym Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź – Polesie.

Na prace artystyczne od Naszych Wszystkich Czytelników czekamy do końca kwietnia 2013 roku w siedzibie naszej biblioteki. Pomysł i technika wykonania prac dowolna.

Jan Augustyniak

W 2013 roku obchodzimy 120 rocznicę  urodzin     Jana Augustyniaka (1893-1971), twórcy sieci bibliotek publicznych w Łodzi. Wizerunek osobowości Jana Augustyniaka najlepiej uwypukla się na tle wydarzeń jego drogi życiowej, przebytej z książką i w służbie oświaty.  Pomimo barier na tle historyczno-politycznym (czasy rewolucji 1905, pierwsza wojna światowa 1914-1916) nigdy nie przerywał nauki i samokształcenia- wiele czytał, żarliwie chłonął literaturę piękną, historyczną i społeczno-polityczną. Przy udziale Ireny Mruk (potem żony) przyczynił się do uruchomienia Biblioteki i Wypożyczalni Książek im. dra Klemensa Lipińskiego. W wyniku konkursu ogłoszonego w lutym 1917 roku przez Towarzystwo Biblioteki Publicznej w Łodzi, został pierwszym zawodowym bibliotekarzem. Uzyskane doświadczenie, którego nabył w Bibliotece Publicznej w Warszawie, posłużyło mu do sprawniejszego uporania się z pracami przygotowawczymi przy uruchamianiu biblioteki, a także nadaniu jej nowoczesnej struktury i zastosowaniu postępowych form działania. Pracując w społecznej placówce bibliotekarskiej, widział stopniowy zanik możliwości rozwojowych Biblioteki Publicznej, egzystującej z trudem w ramach Towarzystwa. Wynik zestawienia składek członkowskich utwierdziły młodego bibliotekarza w przekonaniu, iż przyszłość książnicy należy oprzeć na fundamentach budżetu samorządowego. W ten sposób rodzi się koncepcja miejskiej sieci bibliotek publicznych. Jej istota polegała na utworzeniu i zlokalizowaniu w różnych rejonach miasta różnych typów bibliotek, o określonych zadaniach oświatowych, podlegających jednemu fachowemu kierownictwu i finansowanych przez gminę. Z takim projektem Jan Augustyniak pojechał do Krakowa na III Konferencję Oświatową. Realizacja zaakceptowanego przez Magistrat planu wzorowej sieci bibliotek na terenie Łodzi, opierała się na trzech fundamentach: przejęcia przez miasto Biblioteki Publicznej od Towarzystwa Bibliotekarzy Polskich, utworzenia miejskich wypożyczalni książek dla dzieci i młodzieży, utworzenia miejskich wypożyczalni książek dla dorosłych. Wydarzeniem bezprecedensowym w kraju stało się powołanie do życia publicznych bibliotek dla dzieci. 18 marca 1922 roku otworzono I Miejską Wypożyczalnię Książek dla Dzieci i Młodzieży oraz 8 października – II Miejską Wypożyczalnię Książek dla Dzieci i Młodzieży. W następnych latach, Wydział Oświaty uruchomił dalsze biblioteki i wypożyczalnie książek dla młodzieży, a w roku 1925 – Miejską Czytelnię Pism i Wypożyczalnię Książek dla Dorosłych. Nad wymienionymi placówkami, zwłaszcza ich personelem, Jan Augustyniak osobiście pełnił nadzór pedagogiczno-instrukcyjny. W nadzorowanych placówkach zapoczątkował stosowanie nowych form pracy oświatowej z czytelnikiem. Żona, Irena Augustyniak – kierowniczka II Wypożyczalni w latach 1922-1925, wprowadziła do wieczornic literackich i godzin bajek – muzykę i  rysunek odręczny, wyprzedzając przy tym “środki audiowizualne”.

W początkach 1936 roku Jan Augustyniak wystąpił z fantastyczną, ze względu na możliwości finansowe Zarządu miasta Łodzi, inicjatywą wzniesienia specjalnego gmachu bibliotecznego, prototypowego w skali ogólnokrajowej, mogącego sprostać stale wzrastającym potrzebom Miejskiej Biblioteki Publicznej. 6 listopada 1950 roku nastąpiło uroczyste otwarcie wykończonego po wojnie gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ludwika Waryńskiego (obecnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi) i wręczenie symbolicznych kluczy inicjatorowi i współtwórcy budowy tego pomnika kultury i ogniska oświaty – dyrektorowi Janowi Augustyniakowi.

Jan Augustyniak jest Patronem Zespołu Bibliotek Publicznych Łódź-Polesie.

Bibliografia:

1. Jan Augustyniak 26 V1893 – 17 I 1971. 115 rocznica urodzin. “BIBiK” 2008, s. 1-31

2. Bibliotekarstwo / pod red. Zbigniewa Żmigrodzkiego. – Warszawa, 1998