Maj 2014
« Kwi   Cze »
DKK Czytamy z pasją Dziennik Cwaniaczka DKK maj 2014

DKK Godzinami o Książkach

W maju odbyły się dwa spotkania naszego DKK dla Młodszych. 6 i 27 dnia miesiąca Nasi Klubowicze zaczytywali się w “Zapiskach Grega Haffleya”. Wiek bohatera i opisywane przez niego gimnazjalne środowisko nie pozwoliły Naszym Gościom utożsamiać się z perypetiami książkowego bohatera. Pomimo to, losy ucznia, rozpoczynającego kolejny szczebel edukacji w nowym środowisku, w dodatku ukazane w prześmiewczy sposób, bardzo przypadły do  gustu Naszym Klubowiczom. Może dlatego, że każdy z nas choć raz, czuł się zagubiony i przestraszony w nowym otoczeniu szkolnym.

Nasz bohater nie jest zwolennikiem panującego systemu szkolnictwa, mówi otwarcie i głośno;Chciałbym ogłosić oficjalnie, że moim zdaniem gimnazjum to najgłupszy pomysł na świecie. Macie tam dzieciaki, które, tak jak ja, jeszcze nie wystrzeliły w górę, wymieszane z gorylami, które muszą się golić dwa razy dziennie. A potem wszyscy się zastanawiają, dlaczego w gimnazjach tak często silniejsze dzieciaki dają słabszym w kość.”

Greg Heffley opisuje w swoim dzienniku zmagania ze szkolną rzeczywistością. Na szczęście Greg całkiem nieźle sobie radzi, nie tylko w szkole. A gdzie jeszcze? I dlaczego w ogóle nazwano go Cwaniaczkiem? Mam nadzieje, że na te i inne pytania odpowiemy sobie przy czytaniu naszej lektury na czerwcowych, przedwakacyjnych  spotkaniach.

Dla mnie, jako dorosłego odbiorcy – książka o podłożu psychologiczno-socjologicznym. Polecana dorosłym, by lepiej poznali odczucia i przeżycia gimnazjalistów, swoich dzieci.  Polecana dzieciom, by dodać im otuchy, gdy czują się osamotnieni w swoich życiowych potyczkach i bataliach o przetrwanie w tak trudnym okresie, jakim jest okres dojrzewania.

Zapiski Grega Heffleya/ Jeff Kinney. – Warszawa, 2008  z serii: Dziennik Cwaniaczka

DKK Instytut Ksiązki Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego