Kwiecień 2011
« Mar   Maj »

Polecane lektury popularnonaukowe z zakresu medycyny – dostępne w naszej filii

Mężczyzna który pomylił swoją żonę z kapeluszem

Książka Olivera Sacksa, angielskiego neurologa i psychiatry, z pozoru tylko podejmuje wąsko rozumianą tematykę medyczną związaną z neuropsychologią czy też z neurologią. Neuropsychologia, tak jak kiedyś psychoanaliza, jest pasjonującą dyscypliną naukową nie tylko dlatego, że poszerza naszą wiedzę o psychice człowieka, ale również dlatego a może przede wszystkim że studiowanie tych zagadnień nieodmiennie prowadzi czytelnika do postawienia sobie zasadniczych pytań egzystencjalnych. Tematem tej dziwnej, ale wspaniałej książki jest analiza tego, co się dzieje, kiedy następują jakieś zmiany w mózgu, o których większość z nas nawet nie ma pojęcia… Doktor Sacks pokazuje, jakie lęki drzemią ukryte w naszych umysłach i jak niewiele potrzeba, by się ujawniły.

Cud w medycynie

Prawdziwe historie pacjentów, którzy wbrew najgorszym rokowaniom, wrócili do zdrowia. Książka, napisana przez wybitnych polskich specjalistów różnych dziedzin medycyny, przedstawia historie ludzi, którzy wracali do zdrowia, mimo że z medycznego punktu widzenia było to niemożliwe.
Czytelnik znajdzie tu relacje z prekursorskich operacji. Przeżyje grozę i radość sukcesu pierwszego, udanego przeszczepu kobiecej twarzy. Zadrży przy dramatycznych decyzjach podczas najtrudniejszych z operacji i zamyśli się nad cudownymi ozdrowieniami. Pozna kulisy heroicznej walki lekarzy o ludzkie życie. Cud w medycynie to wielowątkowa opowieść, która przywraca nadzieję. Wybitni lekarze, specjaliści różnych dziedzin medycyny: prof. Z. Religa, prof. M. Siemionow, prof.B. De Barbaro, prof. A.Bochenek, prof. J.Lubiński, prof. C.Szylik, prof. W. Jędrzejczak, prof.T.Trojanowski, prof. J. Zaremba, prof. B. Rutkowski, prof. J. Skalski, doc. J. Imiela, dr M.Edelman, dr M. Wasielica

Nie potrafię schudnąć P. Dukan

"Nie potrafię schudnąć" to świetny poradnik dr. Pierre’a Dukana, francuskiego lekarza, specjalizującego się od ponad 30 lat w dietetyce i walce z otyłością.
Autor opisał nowatorską, bezpieczną i niezwykle skuteczną dietę proteinową, która pozwoli nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale także uniknąć efektu jo-jo i utrzymać upragnioną figurę do końca życia. Kuracja składa się z czterech etapów: błyskawiczna utrata kilogramów łagodne dojście do upragnionej wagi, utrwalenie uzyskanej wagi,ostateczna, długotrwała stabilizacja wagi.W książce znajduje się także wiele prostych i apetycznych przepisów na zdrowe, pożywne dania. Skuteczna dieta nie musi być pasmem wyrzeczeń, żmudnego liczenia kalorii i rezygnacji z przyjemności, jaką daje jedzenie!

Udar mózgu

Najnowsze informacje na temat:
postępowania w przypadku ostrego udaru
genetyki chorób mózgowo-naczyniowych
pierwotnej profilaktyki udaru
wtórnej profilaktyki udaru
postępowania w przypadku niepękniętych tętniaków wewnątrzczaszkowych
najnowszych metod leczenia objawów i chorób związanych z udarem

Fizjologia człowieka w zarysie

Jest to uaktualnione wydanie podręcznika, który cieszy się ogromnym powodzeniem wśród studentów uczelni medycznych i innych szkół o tym profilu. Książka ułatwia przyswojenie i powtórzenie przed egzaminem podstawowych praw i procesów fizjologicznych odnoszących się do czynności organizmu człowieka. Zamieszczone w niej liczne ryciny mają ogromną wartość dydaktyczną.

Choroby odbytu, Grochowicz P.

Współczesne warunki cywilizacyjne, szczególnie zmiana sposobu odżywiania, spowodowały wyraźny wzrost zapadalności na choroby odbytu, odbytnicy i jelita grubego.
Niestety, niewiedza i lekceważenie objawów tych chorób, strach oraz wstyd powodują, iż często zbyt późno zgłaszamy się do lekarza, co zmniejsza szanse na powrót do zdrowia.
Odpowiednie leczenie połączone ze wskazówkami dotyczącymi diety i trybu życia zatrzymują rozwój wielu łagodnych chorób, a wcześnie wykryte nowotwory są całkowicie wyleczalne.
Poradnik zawiera zwięzły opis najczęstszych objawów, badań diagnostycznych i jednostek chorobowych chorób odbytu, odbytnicy i jelita grubego. Odpowiada na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Autorzy poradnika stanowią zespół lekarzy założonego w 1976 roku Pododdziału Proktologii Szpitala Śródmiejskiego w Warszawie (pierwszego tego typu ośrodka w Polsce). Specjalizują się w leczeniu chirurgicznym, zachowawczym i diagnostyce chorób odbytu, odbytnicy i jelita grubego. W przyszpitalnej Poradni Proktologicznej udzielają około 3500 porad rocznie. Prowadzą działalność dydaktyczną. W swoim dorobku posiadają wiele prac z zakresu proktologii, opublikowanych w kraju i za granicą.
Poradnik adresowany jest do lekarzy i pacjentów. Wierzymy, iż przyczyni się do tego, że lekarz i pacjent będą mogli o zagadnieniach w nim poruszanych rozmawiać "wspólnym językiem".

Antyrak D. Servan-Schreiber

"Antyrak" odpowiada na pytania kluczowe dla zdrowia większości ludzi: Jaki tryb życia prowadzić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka? Co robić, aby zahamować jego rozwój? Co jeść i jakie stosować diety? Czego i jakich potraw unikać? Dr Servan-Schreiber jest neurochirurgiem i psychiatrą, zajmuje się terapią osób cierpiących na nowotwory i inne ciężkie choroby. Piętnaście lat temu wykryto u niego guz mózgu przeżył dwie operacje i nawrót choroby. Choć jest zwolennikiem niekonwencjonalnych metod leczenia, nie odrzuca sposobów tradycyjnych. Jego książka "Antyrak". Nowy styl życia" staje się światowym fenomenem wydawniczym.