Październik 2013
« Wrz   Lis »

Wspomnienie

znicz

W przededniu Wszystkich Świętych wspominamy pisarzy, którzy odeszli w tym roku.

teresa toranska

Teresa Torańska (1.01.1944 – 02.01.2013)
polska dziennikarka i pisarka
W latach 70. współpracowała z tygodnikiem "Kultura", później także z paryską "Kulturą”. Była autorką książki pt. Oni, zawierającej wywiady-rozmowy z byłymi komunistycznymi decydentami i dygnitarzami na temat ich oceny dokonań socjalizmu w Polsce. Wywiady te przeprowadzała w okresie stanu wojennego. Była także autorką talk-show Teraz Wy w TVP2 i cyklu wywiadów telewizyjnych z działaczami komunistycznymi. Od 2000 do 2012 była dziennikarką "Dużego Formatu" – dodatku reporterów "Gazety Wyborczej". Od marca 2012 do stycznia 2013 publikowała w tygodniku "Newsweek Polska”.  W 2000 roku za książkę Oni otrzymała Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego. Jest pierwszą laureatką Nagrody im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (nagrodzona za rozmowę
z gen. Wojciechem Jaruzelskim). Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2001 r. oraz pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Została pochowana na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Mrożek

Sławomir Mrożek (29.06.1930 – 15.08.2013)
polski dramatopisarz, prozaik oraz rysownik
Autor wielu satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej. Jako dramaturg zaliczany do nurtu teatru absurdu. Absolwent krakowskiego Liceum im. Nowodworskiego. Zadebiutował w 1950 jako rysownik, od 1953 publikował cykle rysunków w Przekroju. Wydane w tym samym roku zbiory opowiadań: Opowiadania z Trzmielowej Góry oraz Półpancerze praktyczne stanowiły jego literacki debiut. Jego pierwszą sztuką teatralną był dramat Policja, wydany w 1958. Dramat Tango z 1964 przyniósł Mrożkowi światową sławę. W 1963 roku Mrożek wyemigrował.
W następnych latach mieszkał we Francji -w Paryżu, następnie osiadł w Stanach Zjednoczonych , Niemczech ,Włoszech i Meksyku.
Zmarł 15 sierpnia 2013 w szpitalu w Nicei. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Jego prochy spoczęły w Panteonie Narodowym w Krakowie.

Clancy

Tom Clancy (12.04.1947 – 1.10.2013)
amerykański pisarz powieści sensacyjnych technothrillerów, powieści kryminalnych i literatury faktu
W 1984 r. opublikował swoją pierwszą książkę pt. Polowanie na Czerwony Październik. Ta powieść przyniosła mu międzynarodową sławę. Clancy stworzył postać Jacka Ryana, historyka, analityka CIA a później nawet prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ta fikcyjna postać występuje w najbardziej znanych książkach autora, takich jak: Czas patriotów, Polowanie na Czerwony Październik, Stan zagrożenia czy Suma wszystkich strachów.

Chmielewska

Joanna Chmielewska (2.04.1932 – 7.10.2013)
polska pisarka, autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży
Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł inżyniera architekta. Pracowała m.in. w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej "Blok", w Energoprojekcie, w Biurze Projektów "Stolica". Brała udział w budowie Domu Chłopa. Tematyka związana z pracą z tego okresu pojawiała się później w jej powieściach.
Debiutowała w 1958 na łamach czasopisma"Kultura i Życie" jako prozaik. Przez pewien czas pisała w "Kulturze i Sztuce" na tematy związane z architekturą wnętrz. W 1964 miał miejsce debiut książkowy– wydała sensacyjną powieść Klin. Od 1970 zajmowała się wyłącznie twórczością literacką. Łączny nakład jej powieści w Polsce przekroczył 6 mln egzemplarzy, a w Rosji– gdzie uważana jest za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną – 8 mln.  Jej książki tłumaczono na języki obce 107 razy. 3 maja 2004 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Została pochowana na warszawskich Powązkach.

Niziurski

Edmund Niziurski 10.07.1925 – 9.10.2013)
polski prozaik, publicysta, scenarzysta i dramaturg,
a także socjolog i prawnik
Twórca popularnych książek dla dorosłych i młodzieży, cechujących się charakterystycznym, nieco absurdalnym humorem słownym. Najbardziej znane to: „Księga urwisów" (1954 – szkolna lektura w 1978 wpisana na Listę Honorową IBBY), „Sposób na Alcybiadesa" (1964 – szkolna lektura w 1978 wpisana na Listę Honorową IBBY), „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" (nagroda „Orle Pióro" przyznana przez czytelników „Płomyka” w 1970 roku), „Klub włóczykijów", „Naprzód, Wspaniali!", „Adelo, zrozum mnie!. Debiutował w 1944 w wydawanym przez Armię Krajową "Biuletynie Informacyjnym", w którym opublikował wiersz. Po wojnie współpracował z czasopismami "Płomyk", "Świat Młodych", "Wieś” oraz
z Polskim Radiem jako autor słuchowisk. Popularność i uznanie przyniosły mu utwory dla dzieci i młodzieży, pisane żywo
i barwnie, lecz i skłaniające do refleksji. W 1951 roku został członkiem Związku Literatów Polskich, a w 1952 roku członkiem ZAiKS. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1959 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski natomiast w 1970 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło informacji: www.culture.pl oraz www.wikipedia.pl