Marzec 2011

bolące spodenki,
za ciasny pies,
hałaśliwa kredka,
połamana wysypka na twarzy…
Mamo, nie przejmuj się, pomyśl,
jak wiele domowych wypadków
na pewno się nie zdarzy!

Alicja Mazan-Mazurkiewicz, Domowe wypadki

W czwartek 24 marca o godzinie 17:00 w Zespole Bibliotek im Jana Augustyniaka (Filie nr 2 oraz 12) przy ulicy Walerego Wróblewskiego 67 odbył się odbył się warsztat literacki pod hasłem Z mlekiem matki: o sztuce czytania dzieciom i z dziećmi poprowadzony przez panią dr Alicję Mazan-Mazurkiewicz – polonistkę, literaturoznawczynię z Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŁ. Autorkę prac naukowych i tomików poezji, w tym dla dzieci. Uczestnikami spotkania byli rodzice przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 112 przy ulicy Wileńskiej 20a, oraz bibliotekarze z Filii nr 2, 8 i 12.

Warsztat dotyczył pierwszych kontaktów dziecka z literaturą piękną i z samą książką, mówiąc prościej – sztuki czytania dzieciom, czy raczej – czytania wspólnie z dzieckiem, wprowadzania go w świat książki. Proces inicjacji literackiej dziecka jest wieloetapowy i dlatego uwzględniono nie tylko lektury dla dzieci najmłodszych, ale też dla tych w wieku przedszkolnym.

Alicja Mazan-Mazurkiewicz jest autorką książki Inspiracje biblijne w utworach Romana Brandstaettera (Wydaw. Uniw. Łódz., Łódź 2003) oraz około trzydziestu artykułów naukowych, dotyczących głównie polskiej poezji współczesnej, ale także literatury dziecięcej traktujących o twórczości dla dzieci autorstwa księdza Malińskiego; cyklu Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka; a także ilustracji w książce dla dzieci – w odniesieniu do Kłopotów Kacperka góreckiego skrzata Zofii Kossak.

Ponadto wydała trzy tomiki poezji:
Nikły płomyk (Łódź 2001),
Z Teresą (Poznań 2010),
Chropawe głoski (Lublin 2011).

Obecnie przygotowuje tomik poetycki dla dzieci zatytułowany Jestem Twoją Zuzią, który ukaże się nakładem wydawnictwa PAX.