Wrzesień 2011
« Sie   Paź »

WITAMY PO WAKACJACH!

9 września 2011 roku odbyło się siódme spotkanie NFZ (Naukowo-Fantastycznego Zespołu). Mówiono o literaturze fantastycznej w duchu biblijnym.

John Ronald Ruel Tolkien (1892-1973) Pomnik C.S. Lewisa w Belfaście, rodzinnym mieście pisarza

Analogie biblijne do literatury fantastycznej wprowadził J. R. R. Tolkien. Świat przedstawiony we Władcy Pierścieni nosi wiele znamion inspiracji Pismem. Począwszy od nazewnictwa (MoriaStarotestamentowe wzgórze, na którym Abraham miał złożyć ofiarę ze swojego syna; w Drużynie Pierścienia  pełni rolę kopalni, w której Gandalf musi stoczyć walkę z Barlogiem); przez konstrukcję postaci (Galadriela posiada wiele cech przypisywanych Maryi Dziewicy) na rozwiązaniach fabularnych skończywszy(wędrówka Froda do Mordoru nasuwa jednoznaczne skojarzenie z drogą krzyżową Jezusa Chrystusa).
Silmarillion, będący swego rodzaju mitologią Śródziemia – świata przedstawionego we Władcy Pierścieni – pisany jest stylem biblijnym. Poza tym pierwsza opowieść z Silmarillionu, zatytułowana Ainulindale (Muzyka Ainurów) zaczyna się od słów: Na początku był Eru… Skojarzenie z pierwszym wersem Ewangelii wg Św. Jana (Na początku było Słowo) jest natychmiastowe.
Na początku był Eru…  Tolkien – katolik, teolog? Takie pytanie postawiono na konferencji naukowej poświęconej twórczości JRR Tolkiena, zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Teologów Uniwersytetu Śląskiego i Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne. Konferencja odbyła się 27 kwietnia 2006 roku. Więcej o konferencji tutaj.

Kolejnym autorem, który czerpał inspiracje z Biblii, być może nawet bardziej bezpośrednio niż Tolkien był C. S. Lewis w swoim cyklu Opowieści z Narnii.
Poniżej przytoczymy dwa cytaty z tomu Lew, czarownica i stara szafa  i ich “odpowiedniki” z Pisma, aby pokazać, że powieść jest utrzymana w podobnym duchu, a co ważniejsze ma ten sam przekaz teologiczny.

C. S. Lewis: Lew, Czarownica i stara szafa
(Poznań 1996 s.64)

Drozd wydawał się wszystko doskonale rozumieć. Przelatywał z drzewa na drzewo, zawsze kilkanaście metrów przed nimi, ale na tyle blisko, aby nie stracili go z oczu. Kiedy odfruwał, z gałązek opadała lawina śniegu. W ten sposób prowadził ich (…).

Mt 2, 9b-10

A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miej­scem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali.

C. S. Lewis: Lew, Czarownica i stara szafa
(Poznań 1996 s.79-80)

On jest Królem. On jest panem całej puszczy (…). Już jest w Narnii. On sobie poradzi z Białą Czarownicą.

Łk 2,30-32

Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przy­go­tował wobec wszystkich narodów: światło na oświe­cenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela.

W Polsce podobną tematykę podejmowali  Maja Lidia Kossakowska czklu anielskim  (Obrońcy Królestwa, Siewca Wiatru, Zbieracz Burz), Jakub Ćwiek w trzech tomach Kłamcy oraz Jacek Piekara  w cyklu inkwizytorskim (Sługa boży, Młot na czarownice, Miecz aniołów, Łowcy dusz, etc.).

NFZ, spotkanie siódmeChcesz wiedzieć więcej?
Masz inne zdanie?
Dołącz do nas!