Październik 2012
« Wrz   Lis »

5 października 2012 roku odbyło się siedemnaste spotkanie NFZ (Naukowo-Fantastycznego Zespołu). Tym razem zastanawialiśmy się, co by było, gdyby Sienkiewicz pisał fantastykę. Innymi słowy: mówiliśmy o fantastyce historycznej.

Andrzej Sapkowski
Źródło zdjęć: Wikipedia
Historia i fantastyka

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie nasunęła się sama. Gdyby Sienkiewicz pisał fantastykę, nazwaliby go Jackiem Komudą. Autor ten, pewnie ze względu na wykształcenie, jest swego rodzaju specjalistą w pisaniu fantastyki, nazwijmy, szlacheckiej. Należy tu wymienić takie tytuły jak: Opowieści z Dzikich pól, Wilcze gniazdo, Bohun, Czarna szabla, Galeony wojny.

Inną dziedziną zainteresowań Komudy jest piętnastowieczna Francja. W powieści Imię bestii i zbiorze opowiadań Herezjarcha oddaje on swego rodzaju hołd osobie jednego z najwybitniejszych poetów epoki średniowiecza – Franciszkowi Villonowi.

Kolejnym fantastą, o którym mówiliśmy na spotkaniu był Andrzej Sapkowski. Jego tzw. trylogia husycka, składająca się z tomów zatytułowanych: Narrenturm, Boży Bojownicy, Lux perpetua jest przykładem powieści historycznej z elementami fantastyki. Należy podkreślić, że wszystkie wydarzenia nierealistyczne dotyczą jedynie wąskiej grupy głównych bohaterów, natomiast nie wpływają w żaden sposób na losy tzw. wielkiej historii.

Inną powieścią Sapkowskiego z nurtu fantastyki historycznej jest Żmija. Jej fabuła rozgrywa się na czterech planach czasowych: podczas radzieckiej interwencji w Afganistanie, prób podboju Afganistanu przez wojska Aleksandra Wielkiego, a także wojska brytyjskie podczas drugiej wojny angielsko-afgańskiej. Pojawia się też akcent z historii najnowszej – interwencja sił NATO w Afganistanie. Jak łatwo zauważyć, motywem przewodnim powieści jest Afganistan. Nadmieńmy, że największy problem, jaki może mieć czytelnik podczas lektury, to fakt, że zważywszy na jej rozmach, jest stanowczo za krótka.

Wspomnieć tu należy także o powieściach Marcina Ciszewskiego: www.1939.com.pl , www.1944.waw.pl oraz Major. Są to powieści, które opowiadają kolejno o: kampanii wrześniowej, Powstaniu Warszawskim i powstaniu w getcie warszawskim. Autor stronę polską wspomógł batalionem współcześnie szkolonych i wyposażonych żołnierzy. Trochę naiwny to pomysł, zważywszy, że pomimo przewagi technicznej na polu bitwy, historia późniejsza toczy się tym samym, znanym z podręczników torem. Znacznie ciekawsza wydaje się próba ukazania następstw przedstawionych w powieściach wydarzeń. Ale wtedy mielibyśmy do czynienia z historią alternatywną, a to zupełnie inna historia…

Fantastyka historyczna w naszych zbiorach: NFZ, spotkanie siedemnaste

Opowieści z Dzikich Pól / Jacek Komuda
Wilcze Gniazdo / Jacek Komuda