Luty 2014
« Sty   Mar »

Biblioteka wita żaka 2013 W dniu 17 maja 2013 roku o godzinie 10:00 rozpoczęła się wycieczka Biblioteka wita żaka w ramach Tygodnia Bibliotek – jego dziesiątej edycji – z hasłem przewodnim Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych (przedsięwzięcie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich) Gośćmi biblioteki była grupa dziesięciu studentów I roku Studiów Licencjackich kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Jana Matejki 34a) oraz nasza koleżanka Anna Ruszczyk, kierowniczka Działu Udostępniania, która będąc u nas obserwatorem zorganizuje w przyszłości podobne spotkanie w prowadzonej przez siebie placówce.

Biblioteka wita żaka 2013 Spotkanie prowadziła i o pracy biblioteki, jej warsztacie informacyjnym, realiach zawodu, marzeniach bibliotekarzy opowiadała Alicja Lenartowicz. Mówiła studentom o filii w kilku ujęciach: historycznym, merytorycznym, społecznym, ale przede wszystkim kulturalnym i edukacyjnym. Przekazała wiele zagadnień związanych z organizacją, znaczących dla czytelników, mieszkańców Osiedla Karolew i innych osób, przedsięwzięć kulturalnych. Podała przykłady: kursy komputerowe dla dorosłych i starszych, pn. Dorosły w Sieci …, spotkania miłośników literatury fantastycznej, pn. Naukowo-Fantastyczny Zespół, koncerty artystów łódzkich scen i uczelni muzycznych oraz artystycznych, w tym patriotyczne, okolicznościowe i inne wykłady uniwersyteckie i pogadanki przedstawicieli łódzkich instytucji, te w ramach Święta Łodzi, czy udział w Tygodniu z Internetem, który jest kampanią o zasięgu międzynarodowym. Uwypukliła te działania, które podejmowane są z sąsiadującą filią dla dzieci i młodzieży, na przykład wystawy materiałów źródłowych na wybrane, zazwyczaj rocznicowe tematy, ale i takie, które będziemy kontynuować w następnych latach, tj. obchody Światowego Dnia Książki i Praw AutorskichMiędzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci.

Biblioteka wita żaka 2013

Podczas spotkania prezentowaliśmy stronę główną Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie, www.mbplp.lodz.pl, w tym aktualności na naszym blogu http://blogi.mbp.lodz.pl/filia12/, a przede wszystkim przeszło trzydziestoletnią historię filii umieszczoną w zakładce i zatytułowaną Ścieżki.

Biblioteka wita żaka 2013 Tegoroczne spotkanie ze studentami nie było pozbawione atrakcji. Prowadząca wycieczkę Biblioteka wita żaka przywitała Gości w białych rękawiczkach. Później posługiwała się także łopatą służącą do odgarniania śniegu. Nie byłaby bibliotekarką gdyby nie zaprezentowała chociaż dwóch interesujących pozycji książkowych ze zbiorów biblioteki. Były nimi między innymi albumy, które wpłynęły do zbioru w 2010 roku, a poświęcone Fryderykowi Chopinowi: Chopin autorstwa Mieczysława Tomaszewskiego oraz Fryderyk Chopin : geniusz muzyczny Bogusława Kaczyńskiego.

Biblioteka wita żaka 2013

Białe rękawiczki, które zakładamy do oglądania cennych zbiorów, ale białe rękawiczki ochronne i ułatwiające brudne prace biblioteczne. Łopata do odgarniania śniegu, ponieważ bibliotekarz – jeśli nie wszystko – to powinien umieć wiele.

Słuchacze dowiedzieli się też o satysfakcjonującej pracy bibliotekarzy z czytelnikami. W słowach prowadzącej poznali specyfikę pracy w bibliotece publicznej. Pozyskali też informacje o tym, jaka wiedza, jakie cechy charakteru, jakie zdolności i umiejętności pomagają bibliotekarzowi w codziennej pracy z książką i czytelnikiem.

AL i AR