Luty 2014
« Sty   Mar »

Biblioteka jako miejsce spotkańWycieczka Biblioteka jako miejsce spotkań, w ramach programu edukacyjnego Uniwersytetu Łódzkiego, była jedną z ostatnich imprez kończących naszą działalność kulturalno-oświatową w 2013 roku. Spotkanie odbyło się w dniu 13 grudnia i przewidziane było dla studentów I roku Studiów Licencjackich kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Biblioteka jako miejsce spotkań Tego dnia biblioteka żyła jeszcze podniosłą atmosferą jubileuszowego spotkania bibliotekarzy, organizowanego w dniu 09 grudnia przez Dyrektora w czas obchodów 50. rocznicy powołania Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie.

Rok 2013 był bowiem rokiem tego doniosłego jubileuszu, pod hasłem – Biblioteka w każdym czasie. 50 lat istnienia Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie.

Spotkanie prowadziła i o pracy biblioteki, jej warsztacie informacyjnym, realiach zawodu, marzeniach bibliotekarzy opowiadała organizatorka, która swoją wypowiedź osadziła na pięciu podstawowych zadaniach wykonywanych przez bibliotekę, w oparciu o przepisy prawne i administracyjne.

Biblioteka jako miejsce spotkańMówiła studentom o filii, w kilku ujęciach: historycznym, merytorycznym, społecznym, ale przede wszystkim kulturalnym i edukacyjnym. Przekazała wiele zagadnień związanych z organizacją, znaczących dla czytelników, mieszkańców Osiedla Karolew i innych osób, przedsięwzięć kulturalnych. Podała przykłady: kursy komputerowe dla dorosłych i starszych, pn. Dorosły w Sieci …, spotkania miłośników literatury fantastycznej, pn. Naukowo-Fantastyczny Zespół, koncerty artystów łódzkich scen i uczelni muzycznych oraz artystycznych, w tym patriotyczne, okolicznościowe i inne wykłady uniwersyteckie i pogadanki przedstawicieli łódzkich instytucji, te w ramach Święta Łodzi, czy udział w Tygodniu z Internetem, który jest kampanią o zasięgu międzynarodowym. Uwypukliła te działania, które podejmowane są z sąsiadującą filią dla dzieci i młodzieży, na przykład wystawy materiałów źródłowych na wybrane, zazwyczaj rocznicowe tematy, ale i takie, które będziemy kontynuować w następnych latach, tj. obchody Światowego Dnia Książki i Praw AutorskichMiędzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci.

Prowadząca zaprezentowała ze zbiorów okazały – przeszło czterystu stronicowy, zaopatrzony w liczne barwne: faksymile, fotografie, nuty, plany i portrety – album Chopin autorstwa Mieczysława Tomaszewskiego. Filia otrzymała go w ramach zakupu centralnego, jako jedyna wśród bibliotek poleskich w czasie trwania Roku Fryderyka Chopina.

Biblioteka jako miejsce spotkańSłuchacze dowiedzieli się też o satysfakcjonującej pracy bibliotekarzy z czytelnikami. W słowach prowadzącej poznali specyfikę pracy w bibliotece publicznej. Pozyskali też informacje o tym, jaka wiedza, jakie cechy charakteru, jakie zdolności i umiejętności pomagają bibliotekarzowi w codziennej pracy z książką i czytelnikiem.

Wycieczka liczyła 15 osób, które tradycyjnie ugoszczono poczęstunkiem.

AL i AR