Maj 2014
Tydzień Bibliotek 2014 pod hasłem
Czytanie łączy pokolenia

Po raz jedenasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje,

w dniach 8-15 maja 2014 roku, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Czytanie nieodłącznie kojarzy się z biblioteką. Biblioteka stanowi centrum wymiany międzypokoleniowej, w którym doświadczenie współgra z nowym spojrzeniem na rzeczywistość. Na bibliotecznych półkach odnaleźć można zarówno historyczne dzieje i świadectwa dawnych wieków, jak i współczesne teksty, a nawet opowieści futurystyczne. Starodawne druki mogą bez przeszkód współistnieć obok nowoczesnych technologii, audio czy ebooków. Czytelnik w każdym wieku odnajduje w bibliotece skarbnicę wiedzy, przyjemność obcowania z piękną literaturą, czy cenne świadectwa minionych pokoleń.

Hasło Tygodnia Bibliotek 2014 nawiązuje do Jubileuszu – 650 lat w służbie książki, który ma miejsce w bieżącym roku. Dokument z dnia 12 maja 1364 roku, wydany przez króla Kazimierza Wielkiego, ustanowił Studium Generale, czyli późniejszą Akademię Krakowską, a wśród pracowników potrzebnych dla jego funkcjonowania wymieniał stacjonariuszy, którzy organizowali wytwarzanie, udostępnianie i rozpowszechnianie kopii ksiąg rękopiśmienniczych, pełniąc tym samym role bibliotekarzy, księgarzy, wydawców. Tę datę uznaje się za początek służby książce w Polsce.

Cały rok 2014 ma przebiegać pod znakiem imprez popularyzujących książkę, czytelnictwo i wiedzę o zawodach związanych z wytwarzaniem i upowszechnianiem książek. Biblioteki w istotny sposób wpisują się w te obchody, jako miejsce otwarte na każdego czytelnika i promujące literaturę z każdej dziedziny i epoki.

Tydzień Bibliotek 2014 MBPŁ-P

W ramach Tygodnia Bibliotek Filia nr 12 zorganizuje wycieczkę,

pn. Biblioteka wita żaka dla studentów I roku Studiów Licencjackich Kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. W dniu 16 maja 2014 roku o godz. 13:30

W naszej bibliotece, tak jak w innych poleskich placówkach, Tydzień Bibliotek plastycznie uzupełnia okolicznościowy plakat Grzegorza Strumyka.

Filia nr 12 i źródło: http://www.sbp.pl/artykul/?cid=10253&prev=409