Maj 2015
« Kwi   Cze »

W tej kategorii przypominamy Państwu książki, do których warto wrócić. Choć powstały w ubiegłych stuleciach, tematy w nich opisane są nadal aktualne, a lektura interesująca.

Sowa poleca Hans Scherfig

Stracona wiosna

Tym razem chciałabym zaprezentować książkę „Stracona wiosna” z (Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich). Jest to niezwykle udana satyra traktująca o duńskiej szkole z tradycjami, która przez swą uniwersalność dotyczy nauczania w ogóle i wszędzie. Czytając zastanawiałam się na ile wpojone nam zasady determinują to jak później żyjemy. Bo w powieści okazuje się, że lata spędzone w szkole nie kształtują charakteru tylko go wypaczają.

Ten odwrotny skutek jest dziełem trafnie scharakteryzowanej rzeczywistości szkolnej, która rządzi się swoimi prawami. Wybryki uczniów jednoczą ich siły przeciwko mniej surowym nauczycielom, bo pozostali swoimi metodami budzą zbyt duży respekt. Nikt nie skarży na kolegów. Odpowiedzialność jest wspólna. Żeby zrozumieć obie strony trzeba wiedzieć, że zasady to indywidualna sprawa, ale nasze życie regulują te najliczebniej akceptowane ze względu na swą wartość. Mimo to, ci którzy narzucają reguły sami nie stosują się do nich. Budzi to bunt podległej im mniejszości, czyli tych, którzy mieli odwagę, mimo braku przewagi, by postępować inaczej niż reszta. Pokazuje to bowiem, że gdy zdarzają się takie jednostki – powszechność nie jest warunkiem istnienia demokracji, tu zabrakło takiego pozytywnego autorytetu. Myślę, że szkoła spełniłaby lepiej swoje wychowawcze zadanie, gdyby nie brak czasu na rozwijanie indywidualnych aspiracji i zainteresowań uczniów. Mogłyby one wyrugować wiedzę potrzebną tylko by zdać egzamin, to przecież niepotrzebne przeciążanie pamięci. Jeżeli jesteśmy zwolennikami konkurujących ze sobą racji o tym czy będziemy dobrymi ludźmi – decyduje to, czy potrafiliśmy dokonać słusznych wyborów. Tylko w ten sposób, za sprawą sumienia, życie ludzkie wymyka się kanonom. Po opuszczeniu murów szkoły okazuje się, że pilność w nauce na niewiele się zdała, a dojrzałość nie ma nic wspólnego z wiekiem.

Gorąco polecam MS

Źródło: Stracona wiosna / H. Scherfig. – Poznań, 1967