Sierpień 2015
« Lip   Wrz »

W tej kategorii przypominamy Państwu książki, do których warto wrócić. Choć powstały w ubiegłych stuleciach, tematy w nich opisane są nadal aktualne, a lektura interesująca.

Sowa poleca Alberto Moravia

Konformista

Na polityczny obraz opanowanych przez faszyzm Włoch, począwszy od lat dwudziestych, aż do upadku B. Mussoliniego, składa się wyrazista krytyka społeczeństwa, którego cechą jest bezrefleksyjne uleganie wpływom większości. Z tym samym bezmyślnym entuzjazmem przyjmuje ono początek, jak i koniec faszyzmu.

Tytułowy konformizm jest pojemny znaczeniowo. Jego wieloaspektowość wkrada się też do prywatnego życia bohatera, które jest zdeterminowane przez moment dziejowy i osobistą historię. Zaniedbywany przez rodziców w dzieciństwie odkrywa on w sobie upodobanie do okrucieństwa. Uruchamia to ciążące nad nim fatum, dla zabawy zabija małe stworzenia, co powoduje, że narasta w nim podsycana przez otoczenie obawa, że w przyszłości doprowadzi to do zabicia człowieka. Jego fobię wzmaga lęk przed odziedziczeniem szaleństwa, które dotknęło jego ojca. Czy bohaterowi uda się uniknąć podobnego losu i oprzeć swoje życie na innych podstawach? Swoją inicjację w dorosłość przeżywa jako utratę niewinności. Wiąże się to nie tylko z wtajemniczeniem w sferę seksualną, ale też z zyskaną ogólną orientacją w świecie. W szkole jest wyśmiewany za zniewieściałość, później interesuje się nim homoseksualista. Tymczasem bohater za wszelką cenę chce być taki jak wszyscy: „Normalność nie polega na unikaniu pewnych doświadczeń tylko na ich prawidłowej ocenie”. Konsekwencją jest domaganie się usprawiedliwienia, bądź kary za złe czyny oraz dojrzewanie do ekspiacji. By znów poczuć się pełnoprawnym członkiem społeczeństwa wstępuje do tajnej policji, chcąc krwią przeciwników zmyć grzechy młodości. Wykonuje wyrok na dawnym profesorze. Równocześnie próbuje uwieść jego żonę, mimo że sam jest w trakcie podróży poślubnej. Wikła się w ten sposób w pajęczynę miłości, lojalności i zdrady – bojąc się odrzucenia jako kochanek i zdemaskowania jako agent. Przy tej okazji autor podejmuje ponownie niejednoznaczny problem identyfikacji płciowej. Książka znana jest też z wielu adaptacji teatralnych i filmowej.

Gorąco polecam MS

Źródło: Konformista / A. Moravia. – Warszawa, 1993