Maj 2016
« Kwi   Cze »

Spotkanie dla czytelników, a przede wszystkim dla uczniów XXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Łodzi – Szkoły, z którą współpracuje od lat biblioteka, odbyło się we środę, 11 maja 2016 roku. Podstawą jego organizacji było Święto Łodzi (obecnie lipcowe). Jego obchody przebiegają u nas, od lat – w maju. Termin jest uzasadniony, ponieważ jeszcze w tym, kwitnącym kasztanami, miesiącu roku szkolnego możemy zaprosić młodych łodzian. W każde obchody święta przekazujemy im szereg interesujących informacji o rodzinnym mieście. Głównie o instytucjach kultury, redakcjach miejscowej prasy i innych jednostkach. Zapoznajemy młodzież z ich przedstawicielami. Celem naszym jest także przybliżać uczestnikom bibliotecznych spotkań łódzkie wydarzenia historyczne oraz wiadomości o regionie łódzkim. Realizacja obchodów urodzin Łodzi w terminie wakacyjnym pozbawiłaby młodych zdobycia tej wiedzy, którą możemy przekazywać w czasie roku szkolnego.

Powitanie wszystkich Gości i prezentacja Prowadzących spotkanie z młodzieżą podczas bibliotecznego Święta Łodzi

Zdjęcie książek wybranych ze zbioru biblioteki, wydanych przez Stowarzyszenie Literackie imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi

Na bieżące obchody wybrano Stowarzyszenie Literackie im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi. Zaproszenie zostało przyjęte, dlatego młodzi uczestnicy – uczniowie klas drugich: a, b i c, poznali jego przedstawicielki, które związane są zawodowo z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Poznali panią Monikę Kocot Przewodniczącą SLKKB, z Zakładu Literatury i Kultury Brytyjskiej, panią Milenę Rosiak, Sekretarza SLKKB, związaną z Instytutem Kultury Współczesnej oraz panią Justynę Fruzińską z Zakładu Literatury Amerykańskiej Instytutu Anglistyki, które przekazały historię Organizacji i zagadnienia o działalności Stowarzyszenia, także o jego wydawnictwach własnych, o poetach i ich twórczości, i o dwudziestu pięciu edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Nagrodę im. K. K. Baczyńskiego.

Spotkanie z młodzieżą. Grupa podczas pogadanki o Stowarzyszeniu Literackim imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi

Poza tym Justyna Fruzińska – poetka, zaprezentowała kilka własnych wierszy, których odczytanie poprzedzała krótkimi komentarzami. Pani Monika Kocot opowiadała wiele o szacie graficznej poetyckich tomików i jej twórcach – ilustratorach, fotografach. Wypowiedzi, głównie Przewodniczącej SLKKB, uzupełnione były pokazem slajdów.

Spotkanie z młodzieżą. Poetka - Justyna Fruzińska czyta swoje wiersze

Prowadząca spotkanie bibliotekarka zadawała Gościom pytania, które pomagały budować interesująca rozmowę i wskazała na kilka tomików poezji SLKKB, które są w zbiorze biblioteki i są możliwe do wypożyczania. Miłą niespodzianką dla uczniów był fakt bezpłatnego rozdawnictwa tomików poezji nagradzanych i uznanych poetów, wydanych w latach działalności SLKKB. Wszystkie znalazły swoich odbiorców. Dodać można – w myśl zasady, że każda książka ma swojego czytelnika, o czym nas uczył Shiyali Ramamrita Ranganathan, a co nas wszystkich ucieszyło.

Spotkanie z młodzieżą. Rozmowa z uczestnikami i prezentacja przeźroczy Spotkanie z młodzieżą. Rozmowa z uczestnikami i prezentacja przeźroczy

Z przyjemnością podkreślić trzeba, że tegoroczne Święto Łodzi wpisało się u nas równocześnie, formalnie i… emocjonalnie – w obchody Tygodnia Bibliotek 2016.

Zdjęcie tomiku wierszy Jest czarna - Justyny Fruzińskiej. Kompozycja Autorki zdjęćZdjęcie tomiku wierszy Jest czarna - Justyny Fruzińskiej. Kompozycja Autorki zdjęć

Opracowały: AL i ES.