Kwiecień 2017
« Mar   Maj »

W dniu 05 kwietnia 2017 roku w godzinach porannych zawitali żacy.
Studentki V roku z Katedry Informatologii i Bibliologii Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Piotr Tarnowski, w ramach prezentacji, przekazuje słuchaczkom wprowadzenie do tematu Piotr Tarnowski, w ramach prezentacji, przekazuje słuchaczkom wprowadzenie do tematuPiotr Tarnowski, w ramach prezentacj, przekazuje słuchaczkom wprowadzenie do tematu Zdjęcie przedstawia fragment pokazu multimedialnego

Na zdjęciu dwie drukarki 3D

Studentki obserwują pracę drukarki 3D Studentki obserwują pracę drukarki 3D

Słuchaczki poznały możliwości drukarki 3D, użyteczność wydruków 3D
oraz programy do projektowania wydruków. Obejrzały krótkie filmiki pokazujące życie biblioteki publicznej w średnim (pod względem obszaru
i liczby ludności) mieście francuskim oraz podobną bibliotekę w Stanach Zjednoczonych.

Prowadzący spotkanie mówi o możliwościach wykorzystania drukarek 3D Prowadzący spotkanie mówi o możliwościach wykorzystania drukarek 3D

Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Polesie pozyskała drukarki 3D razem ze sprzętem komputerowym dzięki programowi dotacyjnemu Instytutu Książki Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2016 i naszemu projektowi Makerspace w bibliotece.
Spotkanie prowadził informatyk Piotr Tarnowski. Po krótkim wstępie teoretycznym, pokazał uczestniczkom długopis 3Doodler. Podobnie omówił także najważniejsze programy do projektowania obiektów do druku 3D: tincercad wraz z programem do naszych drukarek Cura w języku polskim, makerspace.com, makercad.com, 123dapp.com, jak również program z gotowymi szablonami, projektami 3D thingiverse.com.

W Internecie, Sieci można uczestniczyć w kursach doskonalenia projektowania 3D dla bibliotekarzy, niestety, znających języki obce;
można również znaleźć książki w języku polskim do obsługi makerspace.
Na zakończenie spotkania panie mogły obejrzeć drukarkę 3D podczas pracy, jak i jej efekty – czyli wydruki 3D.

3DStudenci0504176 3DStudenci0504177

Tekst i fot. ES, red. AL.