Luty 2018
« Sty   Mar »

23.02.2018

Co ma filiżanka wyprodukowana w 1984 roku do Charlesa Hulla. Otóż bardzo wiele, ponieważ był on konstruktorem urządzenia, które wydrukowało tę filiżankę. Była ona podarunkiem dla żony Ch. Hulla. W 1992 pojawiła się pierwsza komercyjna drukarka.

W Europie, w Holandii powstała pierwsza fabryka specjalizująca się w produkcji drukarek. Tu jest europejskie centrum druku 3D. Przoduje ULTIMAKER o najbardziej popularnej konstrukcji ULTIMAKER ORGINAL. W innych europejskich krajach, np. w Wielkiej Brytanii to Adrian Bowyer i jego projekt REPRAP, a w Czechach powstają drukarki Prusa. Polskie firmy produkujące drukarki 3D także podbijają zagraniczne rynki. Przoduje firma ZORTRAX, która w swoim czasie wyprodukowała dla DELLA pięć tysięcy sztuk. Polska odgrywa dużą rolę w ilości produkowanych drukarek.

Informatyk opowiada uczniom z XXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Łodzi o druku 3D

Prowadzący krótko omówił: technologie druku 3D – nowe dążą do przyśpieszenia procesu drukowania, materiały do drukowania – są bardzo różne – mają wady: kruszeją i puchną pod wpływem wilgoci i od wody (to bywa problemem), produkcję drukarek, kształty drukarek, wady i zalety tych urządzeń (np. pracują wolno lub głośno), kwestie bezpieczeństwa, oprogramowanie, urządzenie przetwarzające komendy, metody drukowania, proces drukowania (Model 3d, STL, G-code), obiekt fizyczny, wielkość przedmiotów drukowanych, powiększanie przestrzeni do drukowania, a tym samym zwiększanie wielkości przedmiotów, wygląd produktów, możliwość powstawania skomplikowanych przedmiotów, i tym podobne zagadnienia…

Zaproszona młodzież z zainteresowaniem ogląda wydruki 3D

Dowiedzieliśmy się, że możliwość drukowania jest, zdaje się, nieograniczona. Drukarka? Ciekawe – sama dla siebie może drukować nowe części zamienne. Nie trzeba więc wielu zabiegów aby zdobyć nowy element lub nową część, która zastąpi uszkodzoną. Rewelacja! Skanowanie 3D, to także interesujący temat, np. ochrona praw autorskich spowodowała, że niektóre muzea na swoich stronach www umieszczają skany własnych obiektów pochodzących z drukarek 3D. To też interesujące!

Licealiści oglądają prezentację multimedialną o skanowaniu 3D przygotowaną przez Piotra Tarnowskiego

Co drukuje drukarka 3D i jakie jest jej wykorzystywanie?
Znamienne są przykłady z dziedzin: od medycyny, w tym ortopedii, po kulinaria. Można sprawdzić – zachęcamy!

Prelegent opowiada o skanowaniu 3D. Kolory wydruku zależą od zastosowanego koloru filamentu

W USA organizuje się ściany drukarek, które są miejscami gdzie pracuje wiele drukarek jednocześnie, a w Łodzi można sprawdzić co w sprawie omawianego tematu dzieje się, w takich miejscach jak: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki, bionanopark, WI-MA – przemysły kreatywne, FabLab, laboratorium projektów technologicznych. Tam można próbować swoich sił i realizować własne pomysły. Pomocne mogą być strony: www.centrumdruku3d.pl; www.get3d.pl, a strony z pomysłami, projektami to: Ruch makerów. http//makezine.com. Są też strony zaawansowane.

W Łodzi zaistniała także… NOC WYTWÓRCÓW

Młodzież z klasy drugiej XXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Łodzi z zainteresowaniem słuchała, oglądała krótkie filmy o zastosowaniu druku 3D, przypatrywała się procesowi drukowania i podziwiała wydruk 3D w dniu 10 października 2017 roku

Tekst i fot. AL., ES., MŚ.