Czerwiec 2018
« Maj   Sie »

Podczas wykładu o nagrodach literackich

W dniu 28 maja tego roku, dla czytelników, ale przede wszystkim dla uczniów XXXIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi przygotowano spotkanie z dr hab. Krystyną Pietrych, prof. nadzw. Uniwersytetu Łódzkiego z Katedry Literatury i Tradycji Romantyzmu Wydziału Filologicznego, która mówiła na temat Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima na tle innych podobnych nagród. Wykład wieńczył, chociaż już długo po jego zakończeniu, tegoroczny Tydzień Bibliotek. Profesor Krystyna Pietrych rozpoczęła spotkanie od przekazania uczestnikom informacji o ogłoszeniu, na kilka dni przed spotkaniem, tegorocznego werdyktu jury Międzynarodowej Nagrody Bookera. Najwyżej oceniono autorkę z Polski. Laureatką została i Nagrodę otrzymała Olga Tokarczuk za tytuł Bieguni. Rzecz o współczesnych wędrowcach, w której opowieści podane są w innowacyjnej formie.

Podczas wykładu o nagrodach literackich

Nominowane do Nagrody Bookera, która pomaga wyjawiać przyszłych noblistów w dziedzinie literatury, były z Polski w latach minionych: Opowiadania fantastyczne Stanisława Lema, Guguły Wioletty Grzegorzewskiej (książka nominowana także do „Nike” 2015) Booker to najbardziej prestiżowa, poza noblowską, nagroda literacka na świecie (przyznawana za ostatni rok, a od roku 1969) Do roku 2013 nagroda była przeznaczona wyłącznie autorom z kręgu języka angielskiego (Wielka Brytania i wiele innych krajów Wspólnoty Narodów z dawnego dominium brytyjskiego, jak również Irlandia i Zimbabwe) Po tym roku nagroda może być przyznana i innym autorom z każdego kręgu językowego w tłumaczeniu na język angielski.

Podczas wykładu o nagrodach literackich

Młodzi słuchacze dowiedzieli się też o francuskiej nagrodzie literackiej Goncourtów, która przyznawana jest od końca wieku XIX, o amerykańskiej Josepha Pulitzera, przyznawanej od 1917 roku. Tę najczęściej zdobywają Amerykanie, tak na przykład ostatnio Colson Whitehead za Kolej podziemną i Donna Tartt za Szczygła. Nie zabrakło informacji o Nagrodzie Nobla w dziedzinie literatury, w tym o autorze Kazuo Ishiguro, nagrodzonym w roku 2017, a także o polskich podobnych nagrodach: Nagrodzie Literackiej „Nike”, Paszporcie „Polityki” w kategorii Literatura, Nagrodzie Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Nagrodzie Literackiej Gdynia, Nagrodzie Literackiej im. Marka Nowakowskiego, także o nagrodach poetyckich, w tym: Nagrodzie Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, czy Międzynarodowej Nagrodzie Literackiej im. Zbigniewa Herberta, a przede wszystkim o Nagrodzie Literackiej im. Juliana Tuwima.

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima – polska nagroda literacka za całokształt dokonań literackich, przyznawana od 2013 (reaktywowana w ramach Roku Tuwima) przez Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź. Celem nagrody jest promocja polskiej literatury współczesnej. Laureat nagrody wyłaniany jest corocznie przez kilkuosobowe jury. Gala przyznania odbywa się w ramach Festiwalu Puls Literatury w Łodzi. Autor otrzymuje statuetkę zaprojektowaną przez Zofię Lisiewicz oraz nagrodę pieniężną. Fundatorami nagrody jest Dom Literatury w Łodzi i Urząd Miasta Łodzi. Zdobywcy nagrody w następujących po sobie latach od 2013 do 2017: Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński i Ewa Lipska.
Źródło na temat Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nagroda_Literacka_im._Juliana_Tuwima

Podczas wykładu o nagrodach literackich

Uczestnicy spotkania poznali wyróżniające zasady przyznawania nagród, kategorie literackie, kryteria przyznawania, zasięgi czasowe i terytorialne, składy jury i inne ciekawostki z nimi związane, a także poprzednie i tegoroczne nominacje niektórych nagród (Jak pokochać centra handlowe Natalii Fiedorczuk, Mikrotyki Pawła Sołtysa Pablopavo, Pieczeń dla Amfy Salci Hałas, Psalmy Julii Fiedorczuk, Rejwach Mikołaja Grynberga, Rzeczy których nie wyrzuciłem Marcina Wichy, Sendlerowa. W ukryciu Anny Bikont, Skoruń Macieja Płazy) Poznali, rozłożony w czasie, trudny, sugestywny proces wyszukiwania, poprzez ocenę i wielokrotne dyskusje, skierowanych do nagród tytułów, który kończy się w finale wyłonieniem najlepszego. Coraz częściej przyznawane są nagrody dla reportaży (zamiast dla książki realistycznej), często za całokształt twórczości, czy za wysokie walory artystyczne.

Nam czytelnikom – warto śledzić nominacje do nagród literackich i listy nagradzanych autorów wraz z tytułami ich prac, ponieważ są to świetne podpowiedzi zarówno dla czytelników wyrobionych, jak i czytelników poszukujących. Tekst oprac. AL., a fot. ES.