Czerwiec 2012
« Kwi   Paź »

PostHeaderIcon “Stanisław Moniuszko” – program słowno – muzyczny

Z okazji 140 rocznicy śmierci Stanisława Moniuszki Kierownik Filii nr 13 przygotował program słowno – muzyczny pt. „Stanisław Moniuszko”, podczas którego słuchacze zapoznali się z życiem i twórczością tego wielkiego polskiego kompozytora.

Stanisław Moniuszko był pierwszym dyrygentem Opery Polskiej w Teatrze Wielkim w Warszawie, prowadził chóry, pracował jako organista w Kościele św. Jana w Wilnie. Jego muzyka zyskała ogromne uznanie wśród polskiego społeczeństwa, a jego kompozycje, zarówno te drobne jak pieśni oraz opery („Halka”, „Straszny dwór”, „Hrabina”) są grane na polskich scenach do dzisiaj. Podczas programu wysłuchaliśmy pieśni: „Prząśniczka”, „Jaskółka”, „Dwie zorze”, „Pieśń wojenną”, „Pieśń chorążego” z opery „Hrabina”. Na zakończenie obejrzeliśmy podczas pokazu multimedialnego fragmenty oper Stanisława Moniuszki: Mazura ze „Strasznego Dworu”, „Arię z kurantem”, „Ten zegar stary”, „Mazura” z „Halki”, uwerturę fantastyczną „Bajka”. Wszyscy uczestnicy byli ukontentowani piękną muzyką, śpiewem artystów operowych, tańcem zespołów baletowych.

Stanisław Moniuszko.PNG