Czerwiec 2014
« Mar   Lip »

PostHeaderIcon “Dzieci Ireny Sendlerowej” – projekcja filmowa

W dniu 27 maja 2014 roku Czytelnicy Filii nr 13, Pensjonariusze DPS „Włókniarz” i Domu Dziennego Pobytu obejrzeli film pt. „Dzieci Ireny Sendlerowej” w reżyserii Johna Kenta Harrisona z 2010 roku. Film został oparty na książce Anny Mieszkowskiej pt. „Matka dzieci Holocaustu”.

Była to prawdziwa historia o działalności Ireny Sendlerowej, niezwykle bohaterskiej, młodej Polki, która w czasie II wojny światowej wraz z grupą osób (Polaków i Żydów) ratowała dzieci z warszawskiego getta. Uratowała ok. 2.500 dzieci. Wyprowadziła je z getta i umieściła w polskich rodzinach, w klasztorach i sierocińcach. Aresztowana przez gestapo, skazana na śmierć, wykupiona przez Żegotę, przeżyła wojnę. Metryki dzieci uratowanych z getta wraz z nowymi nazwiskami i adresami przechowywała w zakopanym w ziemi słoiku, tylko ona znała wszystkie nazwiska. Dzięki temu możliwe było odnalezienie dzieci przez biologicznych rodziców. Po wojnie nadal pracowała społecznie. Była też nauczycielką. W wieku 57 lat przeszła na przymusową wcześniejszą emeryturę, gdyż w czasie narastającej niechęci do Żydów odważyła się w pokoju nauczycielskim otwarcie wyrażać swoja radość z powodu zwycięstwa Izraela nad Muzułmanami. Do 2002 roku żyła w zapomnieniu, mając za sobą dwa nieudane małżeństwa i śmierć dwojga swoich dzieci. Najpierw władze RP były jej nieprzychylne, żyła w ciągłej obawie przed Urzędem Bezpieczeństwa, wielokrotnie była przesłuchiwana. W wyniku tych ciężkich przeżyć zbyt wcześnie urodziła swoje drugie dziecko, które zmarło po jedenastu dniach (drugi syn zmarł tragicznie w latach 90-tych, córka Janina wyszła za mąż). Ostatnie lata życia spędziła w Domu Prowincjalnym Bonifratrów w Warszawie otoczona miłością i pamięcią tych, których uratowała. W 1965 roku otrzymała medal Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata przyznawany przez instytut Yad Vashem. Swoje drzewko zasadziła jednak dopiero w 1983 roku, ponieważ ówczesne polskie władze odmawiały przyznania jej paszportu. W 2003 roku Amerykańskie Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie przyznało Irenie Sendlerowej nagrodę im. Jana Karskiego – "Za męstwo i Odwagę". W czasie II wojny światowej Sendlerowa była przewodniczką Karskiego w "wycieczce" po getcie warszawskim zorganizowanej z ramienia AK. Zmarła w 2008 roku. W Filmie rolę Ireny Sendlerowej zagrała Anna Paquin. Poniżej Irena Sendlerowa i odtwórczyni roli.

clip_image001clip_image002