Lipiec 2014
« Cze   Wrz »

PostHeaderIcon “Mąż swojej żony” – Jerzy Jurandot

Z okazji przypadającej w tym roku 35 rocznicy śmierci Jerzego Jurandota (ur. 19.03.1911. zm. 16.08.1979), polskiego poety, dramaturga, satyryka i autora tekstów piosenek Filia nr 13 przygotowała program słowno – muzyczny pt. „Mąż swojej żony”, w którym zaprezentowano sylwetkę artysty, jego życie i twórczość. Podczas pokazu multimedialnego zaprezentowano nagrania archiwalne i fragmenty filmów z piosenkami do tekstów autora.

Jako literat Jerzy Jurandot zadebiutował w 1929 roku. Pisał teksty dla teatrzyków literackich: Cyrulik warszawski, Morskie Oko, Banda, Małe Qui pro Quo i in. Piosenki z jego tekstami wykonywali artyści dwudziestolecia międzywojennego: Jadwiga Andrzejewska, Chór Dana, Tadeusz Faliszewski, Stefcia Górska, Tola Mankiewiczówna, Tadeusz Olsza, Ludwik Sempoliński, Zofia Terne, Aleksander Żabczyński, Mieczysław Fogg i wielu innych. O pięknie tekstów Jurandota świadczy fakt, że do dzisiaj napisane przez niego piosenki są chętnie śpiewane przez współczesnych wykonawców (Irena Santor, Grupa MoCarta i in.). Przez prawie 2 lata Jurandot był kierownikiem literackim teatrzyku rewiowego, w którym występowała Stefania Grodzieńska (jego żona późniejszych czasach) w getcie warszawskim. Wspomnienia z tych lat zawarł w książce „Miasto skazanych”. Publikacja zawiera też zbiór wierszy Stefanii Grodzieńskiej pt. „Dzieci getta”. Po II wojnie światowej Jurandot był dyrektorem Rozgłośni Polskiego Radia w Lublinie, był naczelnikiem Wydziału Estrady Min. Kultury i Sztuki. W Łodzi utworzył Teatr Satyryczny „Syrena” i był jego wieloletnim kierownikiem. Współpracował z tygodnikiem „Szpilki”. Pisał też dialogi i teksty piosenek do filmów: „Ada! To nie wypada”, „Manewry miłosne”, „Pani minister tańczy”. Z przyjemnością wspominaliśmy twórczość tego wspaniałego artysty.