Wrzesień 2015
« Sie   Paź »

PostHeaderIcon Akademia “Dostępne Finanse”

Dn.14 września 2015 r. kierownik biblioteki Gabriela Olszewska uczestniczyła w spotkaniu inauguracyjnym Akademii “Dostępne Finanse”. Spotkanie organizowane przez Narodowy Bank Polski, skierowane było do osób pracujących w środowiskach seniorów. Odbyło się w Hotelu Borowiecki, a poprowadziła je dziennikarka TVP Magdalena Michalak.

W programie znalazły się referaty:

– “Dlaczego warto korzystać z rachunków bankowych i płatności bezgotówkowych”, wygłoszony przez Adama Tochmańskiego, Dyrektora Departamentu Systemu Płatniczego NBP,

– “Fakty i mity o finansach”, który przedstawiła Renata Pawlicka, Zastępca Dyrektora Departamentu Systemu Płatniczego NBP.

Następnie kom. Łukasz Jędrzejczak z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi opowiedział o problemie przestępstw związanych z elektronicznymi instrumentami płatniczymi. Mowa była o tzw. skimmingu i o tym, jak się bronić przed przestępstwami polegającymi na kopiowaniu kart płatniczych i ich wykorzystaniem do wypłaty środków z naszych kont.

Program obejmował także panel dyskusyjny pt. “Przełamywanie stereotypów związanych z usługami bankowymi w obrocie bezgotówkowym”. W dyskusję włączyli się goście z sali, a mowa była o dostosowaniu ofert banków do potrzeb seniorów.

20150914_111549

20150914_131256

20150914_121639

Kolejny referat “Nie daj sie nabrać. Sprawdź zanim podpiszesz. Prezentacja ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej nt. wysoko oprocentowanych pożyczek i depozytów” wygłosił Jacek Majcherek, Doradca z Departamentu Komunikacji i Promocji NBP. Poruszony został problem nieuczciwych praktyk parabanków czy firm pożyczkowych, a zilustrowano go konkretnymi przykładami osób poszkodowanych przez tego typu instytucje.

Ostatnie wystąpienie – Sławomira Kabzy z Oddziału Okręgowego NBP w Łodzi, dotyczyło lokalnych działań z zakresu Akademii “Dostępne Finanse”.

Spotkanie miało także część artystyczną. Na zakończenie z programem muzyczno-tanecznym wystąpił zespół folklorystyczny seniorów “Ustronie” ze Skierniewic.

20150914_143228

Jeszcze kilka słów o projekcie: Akademia “Dostępne Finanse” to cykl spotkań edukacyjnych połączonych z działaniami promującymi obrót bezgotówkowy. Celem projektu dedykowanego seniorom jest zwiększenie świadomości o korzyściach płynących z faktu posiadania i korzystania z rachunków bankowych i nowoczesnych instrumentów płatniczych.

Następnym etapem kampanii będzie spotkanie dla seniorów w bibliotece z ekspertem reprezentującym Narodowy Bank Polski. Spotkanie będzie dotyczyło korzystania ze współczesnych usług finansowych. Mowa będzie także o tym, jak się ustrzec przed nieuczciwymi instytucjami finansowymi.