Maj 2014
« Kwi   Cze »

czy Wiesz że…

Sześć i pół wieku temu, 12 maja 1364 roku akt fundacyjny Studium Generale (późniejszy Uniwersytet Jagielloński) wymieniał wśród pracowników uczelni stacjonariusza, który organizował wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie kopii ksiąg (wówczas jeszcze rękopiśmiennych), pełniąc tym samym funkcje wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za       początek swoich dzisiejszych zawodów – za początek służby książce w Polsce.

Stan bibliotek publicznych w Polsce

10.03.2014

clip_image002

O 13% wzrosły wydatki na zakup nowości, udało się zahamować trwający od 9 lat spadek liczby wypożyczeń, zwiększyła się liczba zarejestrowanych użytkowników bibliotek.

Takie wyniki przynosi raport przygotowany przez Bibliotekę Narodową, którego szczegóły zaprezentowano 7 marca br. Podczas uroczystości w Pałacu Rzeczpospolitej w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biblioteki są niezwykle ważne, ponieważ to jedyne instytucje kultury, które mocą ustawy istnieją w każdej gminie, tworząc sieć ponad ośmiu tysięcy placówek w całym kraju. Są także instytucjami zaufania publicznego, które w skuteczny sposób przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu.

Badania wskazują, że biblioteka znajduje się na 3 miejscu źródeł pozyskiwania książek po zakupach (38,2 %) oraz wypożyczeniach od rodziny i znajomych (26,4 %); biblioteka – 22,7%. Biblioteki publiczne szczególnie często wskazywane były przez tych, którzy nie kupują książek lub robią to rzadko (rolnicy, osoby bezrobotne oraz emeryci i renciści). To pokazuje, że wszystkie działania na rzecz bibliotek stanowią niezwykle ważne działanie proczytelnicze.

Mili czytelnicy pamiętajcie jesteśmy od zawsze i czekamy na WAS, to jest WASZ rok w bibliotece !

A TO

Oczytany czytelnik