Kwiecień 2011
« Mar   Maj »

Rysunki

W dniu 31 marca i 5 kwietnia gościłyśmy w bibliotece uczniów zerówki ze Szkoły Podstawowej nr 169. Było to nasze pierwsze spotkanie z tą grupa dzieci

, dlatego spotkanie rozpoczęłyśmy zapoznaniem maluchów z ofertą biblioteki. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można uzyskać status czytelnika oraz czym różni się biblioteka od księgarni.

Największą atrakcją spotkania stała się zabawa w ciepło-zimno. Ukrytym przedmiotem był list “Głos książki do czytelnika”. Zabawa sprawiła dzieciom wiele radości, dlatego przystałyśmy na to, by list był kilkakrotnie chowany i odszukiwany przez kolejnych zerówkowiczów. Po skończonej zabawie dzieci wysłuchały treści listu, w którym książka zwracając się bezpośrednio do nich, wskazała im, w jaki sposób należy się z nią obchodzić.

Termin wizyty przedszkolaków zbiegł się w czasie z początkiem wiosny. Wiosna stała się przewodnim tematem naszego spotkania. Po krótkiej pogadance na temat wiosennych zmian w przyrodzie dzieci przebrały dwie koleżanki w kwieciste stroje i ozdobiły kolorowymi wstążkami. W ten sposób wyczarowały swoje wyobrażenie postaci Pani Wiosny.

Podczas kolejnego spotkania skupiliśmy się głównie na poznaniu kwiatów, które są wiosennymi zwiastunami. Dzieci oglądały ilustracje kwiatów i zapamiętywały informacje o nich. Następnie rozwiązywały zagadki słowne dotyczące wiosennych roślin.

Maluchy z radością angażowały się w zajęcia o charakterze artystycznym: muzyczne czy plastyczne. Chętnie uczyły się nowej piosenki pt. “Maszeruje wiosna” i odśpiewały ją kilkakrotnie, wykonując gesty. Nie obyło się bez ulubionej zabawy ciepło-zimno. Tym razem ukrytym przedmiotem było pudełko kredek. Po kilku rundach zabawy dzieci wykonywały rysunki inspirowane tematem wiosennych zwiastunów. Większość pięknych, barwnych prac przedstawiała kwiaty. Nie zabrakło jednak motyli, wyobrażeń postaci Pani Wiosny, a nawet koszyczków wielkanocnych.

Na koniec spotkania wzięliśmy na warsztat omówienie i zrozumienie przysłowia „Kwiecień plecień, bo przeplata: trochę zimy – trochę lata”. W tym celu dzieci w dwóch grupach odczytywały wylosowane wyrazy, które związane były z hasłami „wiosna” i „zima”. Kolejnym etapem zadania było przyporządkowanie wyrazów do poszczególnych haseł i przedstawienie pozostałym wyników pracy swojej grupy. Również ta zabawa dydaktyczna spotkała się z zainteresowaniem dzieci.