Maj 2011
« Kwi   Cze »

19 maja przed południem gościliśmy w naszej bibliotece Kalinę Jerzykowską. Pisarka mieszkająca na Złotnie spotkała się ze swymi najmłodszymi ziomkami, uczniami drugiej i trzeciej klasy Szkoły Podstawowej Nr 169.

zdjęcia ze spotkania z Kaliną Jerzykowską. M.S.-G.

Podczas spotkania autorka prezentowała dzieciom swoją twórczość i opowiadała o pracy pisarza, przytaczając przy tym wiele zabawnych i pouczających anegdot. Przeczytanie wiersza pt. „Kręciek” zainspirowało Panią Kalinę do zorganizowania konkursu, który uruchomił wyobraźnię dzieci. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tej konkurencji, polegającej na wymienieniu jak największej liczby zakręconych rzeczy lub osób. Zwycięzca otrzymał od autorki cenną książkową nagrodę.

Pani Kalina jest Kawalerem Orderu Uśmiechu – odznaczenia przyznawanego „dorosłym przez dzieci, za okazywane im serce, przyjaźń, dobroć i cierpliwość” (na podstawie http://www.orderusmiechu.pl). Pisarka dowiodła dzisiaj, że jest prawdziwym przyjacielem dzieci. Już po kilku minutach pamiętała imiona większości uczestników. Uważnie słuchała tego, co dzieci mają do powiedzenia, odnosiła się do nich z szacunkiem, wykazując się niezwykłą życzliwością i cierpliwością.

Czas spędzony w towarzystwie pisarki był dla uczniów atrakcyjną, ale i kształcącą rozrywką. Dzieci dobrze czuły się w obecności Pani Kaliny: wszystkie pragnęły zdobyć autograf autorki, która nie żałowała swoich sił i każdemu wpisała dedykację.

Zapraszamy na kiermasz książek

Pani Kaliny Jerzykowskiej

Do końca maja w bibliotece można kupić następujące książki dla dzieci wydawnictwa Literatura:

W moim ogrodzie mieszka czarodziej

Wierszyki. Kolorowa, wesoła książka.

Gdzie dzwoniec dzwoni i pluszcz się pluszcze”

To wiersze, które wzbogacą słownictwo i poprawią wymowę. Są pomocne dla tych co chcą poćwiczyć dykcję i poznać polskie ptaki.

„Wiersze trochę zakręcone

O przedmiotach i ludziach zakręconych. Można również poznać rzeczy i zwyczaje, które wyszły z mody.

Pluszcz i dzwoniec przy mikrofonie

Książka z płytą. Jak pobawić się w teatr.

„Daj się lubić”

Książka z płytą. To dla tych co chcieliby sobie pośpiewać z zespołem Pędziwiatry lub sami, bo jest na płycie ścieżka karaoke. A teksty są bardzo ładne i mądre. Oto fragment:
Opowiem ci mamo

bajkę na dobranoc-

bajkę dobrą, bajkę jasną,

żebyś miała ją na własność,

jak parasol albo płaszcz…..”

„Kantor wymiany liter”

Do tego kantoru może przyjść każdy. Tu dokonują się transakcje ortograficzne. Te wierszowane historyjki ułatwiają zapamiętanie trudnej pisowni. Dobra zabawa a dyktanda będą przyjemnością.

„13 skrytka”

Jest tajemnica biurkowych skrytek. Można się dowiedzieć jakie lektury wybierali rodzice i dlaczego tak kochają swoje książki. Bardzo pouczająca opowieść dla dzieci 8-9 lat

„Widma z ulicy Wydmowej”

O Koszmariuszu i Horroracie a także o wielu innych ciekawych postaciach (między innymi duchach), przygodach i tajemniczych historiach. I będzie dalszy ciąg.

KSIĄŻKA TO PIĘKNY I WARTOŚCIOWY PREZENT

NA DZIEŃ DZIECKA I NIE TYLKO!