Styczeń 2013
« Gru   Lut »

Bibliocik3_3 -Bibliociku co ty dzisiaj tak się ukrywasz. Gdzie jesteś. Chociaż się przywitaj. Zrobiłam herbatę.

Mówiłam w przestrzeń biblioteczną. Minęło już dwadzieścia minut odkąd przyszłam do biblioteki a stworek jeszcze się nie pokazał. Zaczęłam się niepokoić. Może zachorował? Nie doczekałam się odpowiedzi więc usiadłam na zapleczu, piłam gorący napar i przeglądałam prasę. W pewnym momencie usłyszałam:

– Ale się zaczytałem. Tyle ciekawych artykułów jest na temat Powstania Styczniowego. Szczególnie w tym dodatku specjalnym „Mówią wieki”.

– Jesteś nareszcie. Już się martwiłam o ciebie. A w ogóle, to dzień dobry.

– Dzień dobry. Przepraszam, ale musiałem doczytać. Akurat czytałem o kobietach biorących udział w powstaniu. Wiesz, że walczyły dzielnie i ginęły?

– Wiem. Jak robiłam wystawkę, to zastanawiałam się, czy mogłabym poświęcić życie swoich bliskich, na przykład dzieci. Mogłabym walczyć, ryzykować, ale tylko swoim życiem. Tylko, że my inaczej myślimy. Tamte kobiety były wychowane dla ojczyzny. Były córkami, wnuczkami powstańców. Od dziecka słuchały opowieści i wiedziały, że wolność dla kraju jest najważniejsza.

– Trudno, to sobie wyobrazić. Taka pani Maria Piotrowiczowa. Płakałem gdy przeczytałem jej historię. Widziałem jej portret. Była bardzo ładna. Zginęła pod Dobrą. To chyba niedaleko od Łodzi?

– Rzeczywiście. Byłam tam kiedyś na rajdzie pieszym. Zapaliliśmy znicze na mogiłach powstańców. Ale Maria Piotrowiczowa i jej mąż pochowani są w Łodzi. Pod Dobrą zginęły też dwie inne dziewczyny. Jedna miała 19 a druga 20 lat.

– Podobno wiele walczyło i ginęło w męskim przebraniu, gdy zabroniono przyjmować je do oddziałów. To właśnie po bohaterskiej śmierci pani Marii. I nawet nie wiadomo ile ich było.

– Cóż, one też tak jak ich bracia, ojcowie, dziadkowie, chciały pomóc. Zresztą pracowały na rzecz powstania jako kurierki, sanitariuszki, zaopatrzeniowcy. Zdobywały pieniądze i broń, dbały o rannych, skazanych, zesłanych.

– O zesłanych? Przecież one też były karane Syberią.

– Ale panie zrzeszone w takich związkach jak na przykład: „kumy”, „klementynki” czy „klaudynki”, nawiązywały kontakt z kobietami rosyjskimi i przez nie pomagały.

– Ale sprytne. Czyli kobiety wspierały się.

– Wiesz co Bibliociku. Tyle już wiesz. Może przygotujesz trochę takich ciekawych materiałów na naszą stronę.

– Bardzo chętnie. Poszukam jeszcze w Internecie. Dziękuję za herbatkę. Pycha.

– Bardzo proszę. Ja też już skończyłam. No to do pracy.

Rota Przysięgi – Powstanie 1863

Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu ,

w Trójcy Świętej Jedynemu, Przenajświętszej

Matce Boskiej i Wszystkim Świętym że od dziś

dnia wstępuję na służbę Ojczyzny, wszystko

co mam jej poświęcając. Będę posłusznym

Władzy Narodowej w osobie wskazanego mi

naczelnika i na pierwsze wezwanie wstawię się,

nie zwlekając ani chwili. Nie będę się

dowiadywać ,ani rozpytywać kto na czele

Związku stoi, a wszystko, co usłyszę

zachowam w najgłębszej tajemnicy, nie mówiąc

ani rodzicom, ni żonie lub dzieciom, ani też

znajomym. Tak mi Panie Boże dopomóż i

Jego Matko Święta i Dziewico Przeczysta,

Orędowniczko dusz naszych, jako ja pragnę

dopomóc Ojczyźnie mojej !Amen

Kobiety w powstaniu Styczniowym

3 kps

1 kps2 kps

Jak to na wojence ładnie

Jak to na wojence ładnie, (bis)
Kiedy ułan z konia spadnie. (bis)

Koledzy go nie żałują,
Jeszcze końmi potratują.

Rotmistrz z listy go wymaże,
Wachmistrz trumnę zrobić każe.

A za jego trudy, prace,
Hejnał zagrają trębacze.

A za jego młode lata
Trąbka zagra tra-ta-ta-ta.

A za jego trudy, znoje,
Wystrzelą mu trzy naboje.

A za jego krwawe rany
Dołek w ziemi wykopany.

Tylko grudy zaburczały,
Chorągiewki zafurczały.

A nad grobem krzyż drewniany:
Śpij żołnierzu, śpij kochany!

Śpij kolego, twarde łoże,
Zobaczym się jutro może.

Śpij kolego, bo na wojnie
Tylko w grobie jest spokojnie.

Spij kolego w ciemnym grobie,
Niech się Polska przyśni tobie.

Władysław Tarnowski

pustowujtówna