Kwiecień 2013
« Mar   Maj »

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

-Bibliociku wiesz jaki dzisiaj dzień?

– Wiem. Wtorek. 23 kwietnia.

– Masz rację. Ale poza tym to dzisiaj jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

– No tak, rzeczywiście. Czytałem coś wczoraj na ten temat. Czyli książka ma dzisiaj swoje święto. I jak ono jest obchodzone?

– Różnie. Byłam dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 169, żeby ustalić cykl głośnego czytania legend i baśni polskich dla dzieci na świetlicy i dowiedziałam się, że uczniowie, którzy przychodzą do biblioteki szkolnej i potrafią odpowiedzieć jaki dzisiaj jest szczególny dzień, dostają ładną zakładkę do książki.

– To niezły pomysł.

– A w Łodzi w Pasażu Rubinsteina o 18 zbierają się ludzie i będą czytać książki w grupie.

– Głośno będą czytać? To harmider się zrobi.

– Nie, nie głośno. Każdy sobie – swoją książkę. To w ramach kampanii Łódzkie czyta. Głównym organizatorem i koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.

– Acha.

– Niektóre księgarnie mają dzisiaj specjalne promocje na książki. Można je kupić taniej. Zobacz ile ofert przyszło w mailu.

– A skąd się wzięło takie święto.

– W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki właśnie w tym dniu.

– Ale ładnie. Róże i książki.

– A przy tym 23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

– Wiem. Cervantes, to ten pan, co wymyślił Don Kichota – rycerza z Manczy. A Shakespeare napisał “Romeo i Julię” i wiele innych sztuk. Nabokov jest znany głównie z powieści “Lolita”. A o co chodzi z tymi prawami autorskimi.

– Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach. Zobacz na odwrociu karty tytułowej książki masz taki znaczek c w kółeczku. To właśnie to. A czasami jest całe słowo. Wymienione tu osoby lub wydawnictwo mają prawo do treści tej książki.

– I co to oznacza?

– Nie wolno takiej książki kopiować bez pozwolenia tych osób.

– A dla siebie? Żeby nie robić notatek.

– Można fragmenty i na własny użytek.

– Rozumiem. Warto wiedzieć o takich rzeczach.

– Pewnie, że warto.

6b34e30b820ae22f587ee1f1a0f7414a