Kwiecień 2013
« Mar   Maj »

dni japońskie

27 i 28 kwietnia Klub Yakumo-goto oraz Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego organizują VII już Dni Japońskie.

Pierwszego dnia po powitaniach przez Dziekana Wydziału Ekonomiczno –Socjologicznego prof. Pawła Starosty i Prezesa Klubu Yakumo-Goto prof. Jolanty Młodawskiej wystąpi Gość Honorowy Ambasador Japonii Makoto Yamanaka. Pan Ambasador pełni swoją funkcję od 2011 roku. Przedtem był również Ambasadorem w Singapurze oraz konsulem generalnym w San Francisko.

O estetyce japońskiej będzie mówiła dr. hab. Beata  Kubiak Ho-Chi, która jest adjunktem w Zakładzie Japonistyki i Koreanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała w Warszawie i Paryżu. Wielokrotnie była na stypendiach naukowych w Japonii. Prowadzi badania z dziedziny literatury japońskiej, estetyki, sztuki.

A estetyka japońska zachwyca. Różnica między naszą estetyką a japońską jest głównie taka, że Japończycy żyją życie a my je przeżywamy. Estetyka jest obecna w każdym aspekcie życia. Każda czynność jest sztuką. To idea piękna ulotnego i przemijalnego, które według Japończyków powinna charakteryzować sztukę. Potrafią się zachwycać spadającym liściem, pękającym kwiatem wiśni. Te wpływy można obserwować w wierszach, ale również w życiu codziennym. Bardzo ważne w japońskiej sztuce jest niedopowiedzenie, nie mówienie wprost i pozostawianie marginesu na myślenie dla odbiorcy. Japończyka zachwyca to co nieregularne i asymetryczne a także brak perfekcji. Ważne jest również bardzo powściągliwe wyrażanie siebie.

9c356cf6ac3a1e9fde3b126f14119db8

Z dalszych zajęć dowiemy się jakie skarby kolekcji japońskiej posiada Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, jak nosić i zakładać kimono, jak smakuje sushi.

Warsztaty z gier: go, shogi, kendama – poprowadzi Andrzej Witarzewski

O 18 rozpocznie się szczególny koncert. Pani Anna Krzysztofik da koncert na instrumentach japońskich: yakumo-goto i biwa. Yakumo-gototo to instrument szczególny. Ma prostokontne pudło. Dwie jedwabne struny, zdobienia z jedwabiu i laki. Instrument strunowy szarpany. Gra na nim jest jak modlitwa a sam instrument traktowany jak świątynia bogów. Biwa zaś jest bardzo podobna do lutni o płaskiej tylnej ściance.

Następnego dnia spotkanie rozpocznie się trzema krótkimi filmami dokumentalnymi. Będzie je komentował Waldemar Czechowski.

Obejrzymy również film o pierwszej polskiej sztuce Noh. Napisała ją ambasador dr. Jadwiga Rodowicz-Czechowska. Jest polską japonistką, specjalizującą sięw historii dramatu japońskiego i myśli teatrologicznej. Od 2008 roku była ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii. Zajmowała się szczególnie teatrem Noh. Jej sztuka nosi tytuł: “Stroiciel fortepianów” . To bardzo ciekawa sztuka łącząca elementy japońskie i polskie. Łatwo tu było o kiczowate przerysowanie. Udało się jednak tego uniknąć dzięki oszczędnie stosowanym środkom i stosowaniu się do kanonu Noh. Malarz Eugen Delacroix przybywa do ogrodu Nohant. Przytłoczony miastem, ślepnący, próbuje odnaleźć coś co było najsilniejszym zmysłowym doświadczeniem w jego życiu. Objawia mu się postać w masce. Stroiciel fortepianów. Starzec w masce po pewnym czasie w ducha Chopina. I okazuje się, że to muzyka przyjaciela była czynnikiem najbardziej   stymulującym jego życie i twórczość . Warto obejrzeć i przemyśleć.

Przyjedzie również pani dr. Żuławska –Umeda. Japonistka, tłumaczka z języka japońskiego, adiunkt Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Znane są jej tłumaczenia haiku. Będzie mówiła o tej pięknej poezji chwili. Haiku jest formą poezji mówiącą o duchu natury. Poeta nie mówi bezpośrednio o sobie, ale poprzez subtelnie kreśloną atmosferę kreuje stan swoich uczuć.

W dalszej części będzie konkurs wiedzy o Japonii, czy warto skorzystać ze stypendium w Japonii  oraz walki sumo i budo.

5003df8f74d3313b7945cdc513479b8a

Zajęciom będą towarzyszyć wystawy:

1. Wachlarzy z kolekcji pani ambasador dr. Jadwigii Rodowicz-Czechowskiej

2. Japońska codzienność- chwile , znaki, symbole – Ewa Fukuoka, Mirosława Truchta-Nowicka

3. Japońskie inspiracje – Mariusza Gosławskiego

4. Herbaciane obrazki – nagrodzone prace konkursowe (inspirowane legendami japońskimi) – wykonane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 169.

250fa86b4238a761765e9440564e1360

rozwinięty liść