Styczeń 2014
« Gru   Lut »

„Policjanci” na Katamaranie

W czwartek, 16 stycznia br., miałem przyjemność prowadzić spotkanie poetycko-muzyczne z dwoma poetami z Polic (a więc „Policjantami”), Zbigniewem WojciechowiczemTomaszem Majzelem (który zresztą ostatnio powrócił do rodzinnego Szczecina). Odbyło się ono w Łodzi w kawiarence Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych w ramach programu Katamaran Literacki, realizowanego od ponad roku z inicjatywy łódzkiej poetki i bibliotekarki, Małgorzaty Skwarek-Gałęskiej, dzięki jej charyzmie, niespożytej energii i otwartemu sercu.

Zbyszek zaprezentował wiersze z obu wydanych dotąd przez siebie tomików oraz zaśpiewał przy gitarze swoje kompozycje, a także znane i lubiane utwory z kategorii „poezja śpiewana”. Wiersze z tomu „ORWO” przeniosły słuchaczy w odległe czasy PRL-u, w dzieciństwo autora, który po latach pochylił się nad starymi fotografiami, aby – już w sposób poetycki, skondensowany i syntetyczny – z humorem i wyczuciem paradoksu pokazać upływanie czasu. Poeta ujął słuchających jego piosenki dynamiką ekspresji oraz charakterystycznym, drażniącym tonem głosu.

Z kolei Tomek pisze zarówno opowiadania, jak i wiersze, a wydał dotąd trzy książki. Jego proza – trzeba to powiedzieć wyraźnie: proza poetycka – w sposób subtelny, ale i ironiczny przedstawia historie obserwowane na zewnątrz, w małomiasteczkowych realiach, gdzie zza melancholijnej, egzystencjalnej zadumy wyłania się ciepły uśmiech czułego obserwatora. Natomiast wiersze Majzela formalnie wywodzą się ze szkoły awangardy („najmniej słów”) i są raczej nastawione na wewnętrzną autorefleksję. A na koniec przeczytał on wiersze swojej żony, Mirosławy Piaskowskiej-Majzel, która podobnie jak Tomek pisze również prozę i jest autorką trzech książek.

Łódzki wieczorek gości z Pomorza Zachodniego bardzo się spodobał publiczności; niektórzy wręcz podkreślali, że przeżyli niezapomniane chwile z poezją i piosenką. Kolejne spotkania Katamaranu Literackiego – już wkrótce.

Marek Czuku