Luty 2014
« Sty   Mar »

plakat luty

Parę słów o gościach Katamaranu:

Katarzyna Nowak  urodziła się w Sosnowcu. Jest absolwentką Wydziału  Filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 1998 roku współpracowała z bielskim tygodnikiem NOVA, co zaowocowało debiutanckim tekstem poświęconym Halinie Poświatowskiej pt. „Po prostu człowiek”.
W l. 1999-2001 pracowała w sosnowieckich szkołach w charakterze nauczyciela polonisty i bibliotekarza szkolnego.
Od października 2001 r. pracuje w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy
w Dzielnicy Wawer. Laureatka kilku konkursów poetyckich. Związana ze środowiskiem twórczym Anina. Jest redaktorem lokalnego pisma MIĘDZY NAMI ANINIANINAMI, na łamach którego ukazują się jej wiersze i artykuły. Jest jedną       z autorek zamieszczonych w Antologii Poetów Anińskich ANINIANIE ANINIANOM, która ukazała się w 2010 r., w Antologii Erotyki Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddziału Warszawskiego II NAGIE SERCA, Warszawa 2012 oraz w almanachu Towarzystwa Przyjaciół Otwocka: Otwockie Turnieje Jednego Wiersza, Otwock 2013. Publikowała w kwartalniku ZNAJ. Autorka debiutanckiego tomiku wierszy pt.
"W stronę cienia, Warszawa 2011. Należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich O/Warszawa II oraz do otwockiego Stowarzyszenia Autorów i Przyjaciół Kultury Otwockiej.

PUBLIKACJE:

1.    tomik: „Między deszczami”. „Miniatura”, Kraków 2014
2.    tomik: „W stronę cienia”. Warszawa-Anin 2011
3.    „Aninianie aninianom. Antologia poetów anińskich”. Klub Kultury Anin, Warszawa 2010
4.    „Nagie serca. Antologia VI – Erotyki”. Oficyna Wydaw. Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział Warszawski II, Warszawa 2012
5.    almanach: „Otwockie turnieje jednego wiersza”, Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, Otwock 2013
6.    almanach pokonkursowy: „Biesiady poetyckie. Pokłosie Konkursu Poetyckiego 2002”. Dom Kultury Śródmieście, Warszawa 2002

Michał Wichowski  ur. 1965, w Rawie Mazowieckiej, jest absolwent  XXVI  LO
w warszawskim Aninie,  studiował na wydziale Filologii Polskiej UW.  Dziennikarz, filmoznawca, autor popularnego bloga "Świat się śmieje" (adres: www.michalwichowski.blog.onet.pl),  pisarz; autor zbioru opowiadań: „Amerykański matoł”, wydanego w 2013 r. przez „Warszawską Firmę Wydawniczą”.

Pracował m.in. w gazetach i periodykach:  "The Warsaw Voice", "Focus", "Rzeczpospolita" pisząc reportaże, relacje z obrad parlamentu i teksty interwencyjne z życia stolicy. Był  dziennikarzem  w tabloidach:  "Super Express" i "Fakt". Od wielu już lat pisze o polskich artystach i popkulturze, również tej światowej. Przeprowadza wywiady ze znanymi artystami i pisze recenzje i artykuły na temat filmu.

Autor o sobie:

Urodziłem się w małym miasteczku, w którym niegdyś chodził do szkoły prowadzonej  przez Jezuitów słynny Jan Chryzostom Pasek. Gdy miałem 15 lat wyruszyłem w świat. Po raz pierwszy w swoim życiu wyemigrowałem. Zaledwie do stolicy, Ale dla mnie, nieukształtowanego młodzieńca, było to niezwykle ważne. Warszawa mnie przygarnęła. Potem były studia polonistyczne, a następnie realizacja wielkiego marzenia, żeby być jak Kapuściński, czyli podróżować po świecie. Fachu dziennikarskiego uczyłem się na początku lat 90. w nadal wówczas legendarnym "Tygodniku Solidarność", pod okiem Wojciecha Giełżyńskiego, człowieka renesansu; wspaniałego dziennikarza, sportowca, podróżnika, masona i wielbiciela literatury.

Pisarzem byłem od zawsze, czyli gdzieś tak około szóstej, siódmej klasy szkoły podstawowej. Naśladowałem Stanisława Lema i wymyślałem kolejne przygody bohaterom jego opowieści, wymyślałem opowieści w stylu Edgara Allana Poe i pisałem wiersze. Wszystko to następnie paliłem w piecu kaflowym, który stał w moim pokoju. Niedawno przestałem niszczyć to, co tworzę i tak powstał debiutancki zbiór moich opowiadań. Wkrótce zakończę pracę nad swoją powieścią, która istnieje już niemal w całości, dopisuję tylko pewne wątki, co niestety niebezpiecznie ją modyfikuje. Jestem również autorem kilku bajek, książki typu fantasy dla czytelnika w wieku "podstawówkowym" oraz opowiadań o miłości, wszystko to jeszcze czeka na wydawcę.

„Amerykański matoł” to zbiór  opowiadań, w których bohaterem jest samotny mężczyzna, czasem emigrant, wędrujący po świecie i w głąb siebie. Akcja części z nich toczy się w USA. Bezdomni z poczekalni dworcowej na amerykańskim południu, elektryk  z Chicago, nowojorska prostytutka, czy powracający do rodzinnego miasteczka na polskiej prowincji rozwodnik – to tylko niektóre z galerii postaci, które znalazły się w moich opowiadaniach. Każda z nich pokazana w surowym świetle realizmu przeżywa również drugie, znacznie ciekawsze życie –  w marzeniach, wspomnieniach, wyobraźni.

prowadzenie i przygotowanie spotkania: Małgorzata T. Skwarek-Gałęska.