Maj 2014
« Kwi   Cze »

katamaran-0

Zapraszamy na majowy Katamaran Literacki. Na pokład zabieramy całą załogę. Głównym gościem będzie poetka Renata Batko.

Katamaran Renata Batko maj'14

O autorce:

Renata Batko – mgr inż. geolog, poetka, prozaik, debiut literacki w 2009 r. w czasie Krakowskiej Nocy Poetów, w 2011 r. został wydany tom poetycki „Gdzie płoszy się sen” (Wydawnictwo SIGNO).

Urodziła się w 1963 r. w Krakowie, mieszka w Jaworznie. Ukończyła X LO im. KEN, jest absolwentką Wydziału Geologicznego – Poszukiwawczego i Studium Pedagogicznego AGH w Krakowie.

Jej poezja drukowana była w almanachach Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno – Literackiego, magazynie literacko – publicystycznym „Iskra” i „Lamelli”, antologiach Jurajskiej Jesieni Poetyckiej i Poetyckich Ogrodach, natomiast utwory prozatorskie (felietony, refleksje) w „Literacie Krakowskim”, magazynie „Literaci Eu” i na stronie Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

Związana z krakowską grupą literacką „Każdy” skupioną przy Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie. Członek Koła Młodych Krakowskiego Oddziału ZLP.
Wiersze Renaty Batko recytowali studenci PWST w czasie spotkań autorskich oraz studenci Aktorskiej Szkoły SPOT w Krakowie w czasie spektakli dyplomowych, prezentowane były także na antenie krakowskiego radia ALFA. Autorka spektaklu poetycko – muzycznego pod tytułem „Gdzie płoszy się sen”.

Współpracuje z firmą Predictive Solutions Sp. z o.o. (Kraków, ul. Racławicka 58) w zakresie projektów literackich związanych z promocją.

Jej wiersze będą czytać : aktorzy teatru Pinokio Łukasz Batko i Hanna Matusiak a także współpracujący z tym teatrem Mateusz Kownacki. Oprawa muzyczna: Izabela Berdy

NOTKI o AKTORACH:

Hanna Matusiak ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydział zamiejscowy we Wrocławiu, Wydział Lalkarski. W toku swoich studiów pobierała przez jeden semestr nauki w Instytucie Teatralnym w Barcelonie. Obecnie aktorka Teatru Pinokio w Łodzi współpracująca gościnnie także z Teatrem Groteska w Krakowie. Jej pasją jest poznawanie kultur całego świata, podróżowanie, język hiszpański i wędrowanie po górach.

Łukasz Batko Batko Łukasz – aktor, lalkarz; w 2013 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu. Aktualnie jest aktorem Teatru PINOKIO w Łodzi, gdzie zadebiutował w sezonie 2011/2012 rolą Oskara w spektaklu pt. "Oskar i pani Róża". Od czterech lat współpracuje z Teatrem Sztuk we Wrocławiu, gdzie zgłębia sztukę pantomimy i rozwija swoje umiejętności ruchowe (spektakl „Akt 1925” – najlepszy spektakl i najlepsza reżyseria na 8 Międzynarodowym Festiwalu SKENA UP 2010 w Kosowie). W wolnych chwilach gra na skrzypcach i uczy się grać na ukulele basowym.

Mateusz Kownacki – żongler, artysta silnie związany z nurtem nowego cyrku i teatrem fizycznym. Występuje od 2008 roku. Absolwent dwóch edycji Letniej Szkoły Pantomimy w Warszawie i Pracowni Pantomimy we Wrocławiu. Autor licznych etiud i dwóch spektakli nowo-cyrkowych ("Les Lunettes" – wyróżniony podczas Łósty w 2012 oraz "Out of the circus" z 2013). Obecnie działa w Otwartej Przestrzeni Cyrkowej Carnival. Współpracuje z Teatrem Pinokio oraz grupą Kijo.

Muzyka:

Izabela Berdy Berdy_foto_oboeAbsolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie oboju
Prof. Jerzego Kotyczki oraz Ad. Arkadiusza Krupy. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 7 lat w jaworznickiej PSM I st. im. G. Bacewicz. Od tego czasu muzyka towarzyszy jej niezmiennie i stała się wielką pasją. W 2002 roku kontynuowała naukę w POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie. Wtedy również rozpoczęła naukę gry na oboju, którą kontynuuje do dziś.

Czyni to z sukcesem, co mogą potwierdzić jej osiągnięcia:

I nagroda na VI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2012) oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu napisanego na konkurs, I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Instrumentów Dętych „Etiuda” w Szczecinie (2010), II miejsce na International Competition of Young Musicians "Ohrid Pearls" Macedonia (2011) oraz II miejsce i Nagroda Specjalna na V Liutauras Vébra International Oboe Competition w Wilnie (maj 2014)

Jest oboistką Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Od września 2013 jest również uczestniczką programu Akademia Sinfonia Varsovia, który umożliwia młodym muzykom zdobywanie doświadczenia w grze orkiestrowej. Współpracuje z wieloma orkiestrami – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia, orkiestra Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Miała okazję zdobywać swoje doświadczenie orkiestrowe pracując z dyrygentami takimi jak Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Krzysztof Penderecki, Giancarlo Guerrero, Alexander Liebreich, John Axelrod.

Uczestniczyła w licznych festiwalach: „Warszawska Jesień”, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”, Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga i inne. W październiku 2013 wykonała dwa koncerty solowe wraz z Lwowską Orkiestrą Kameralną w ramach Międzynarodowego Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych. Otrzymała Nagrodę Publiczności dla najlepszego wykonawcy, co zaowocowało zaproszeniem do wykonania solowego recitalu.

Jest oboistką Tria Stroikowego Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Idea założenia zespołu zrodziła się między młodymi członkami orkiestry z chęci wspólnego muzykowania i zdobywania doświadczenia w wymagającej sztuce gry kameralnej. Czynnie bierze udział w kursach mistrzowskich pod kierunkiem znanych oboistów, takich jak Gregor Wit, Jean – Louis Capezzali, Ingo Goritzki, David Walter.