Luty 2017
« Sty   Mar »

Zapraszamy na Katamaran Literacki

23 lutego 2017 godzina 18

Miejsce spotkania: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych ul. Zachodnia 54/56

Gość spotkania:     Magdalena Gabryela Krytkowska

Urodziła się w Bedoniu Przykościelnym nieopodal Łodzi. Obecnie mieszka w Opatówku koło Kalisza. Ukończyła studia bibliotekoznawcze na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracowała w kilku bibliotekach publicznych na terenie byłego województwa kaliskiego jak również jako animator kultury w zakładzie zatrudniającym osoby niepełnosprawnościami. Pracę zawodową godzi z działalnością społeczną na rzecz lokalnego środowiska i organizacji zrzeszających osoby niewidome i słabo widzące.

Pisać zaczęła w latach siedemdziesiątych. Pisze wiersze, opowiadania humoreski, fraszki, aforyzmy, wiersze i bajki dla dzieci, artykuły do lokalnej prasy. Również maluje obrazy, kartki okolicznościowe, zajmuje się rękodziełem artystycznym.

Debiutowała tomikiem poetyckim Poeta i zwyczajny człowiek, (Kalisz 2001/) Następnie we współpracy z Oficyną STON2 w Kielcach i Centrum Kultury PZN wydała kilkadziesiąt utworów: wiersze, /wierszy i opowiadań/ w zbiorach: Erotyki  VII, Erotyki VIII, Jesteśmy 2, Jesteśmy 3, Nasze wigilie.

Współpraca z szczecińskim wydawnictwem MAK zaowocowała publikacją kilkudziesięciu wierszy w antologiach oraz samodzielny arkuszem poetyckim autorki Na granicy światła i cienia (Szczecin 2003).

Poza debiutanckim tomikiem poezji w Wydawnictwo Kropka w 2003 roku zamieściło w antologii Zezwierzęcenie pięć jej opowiadań a w tomie Poezja serca kilka jej wierszy.

W publikacji Mój świat ze słów – Centrum Animacji w Poznaniu również zamieściło kilka jej wierszy. A w wydanaj w Kaliszu monografii  100 lat Kościuszki znalazło się jej autorstwa Wspomnienie o prof. Urszuli Ast. Natomiast  w opracowaniu wydanym z okazji 40-lecia Klubu Turystki Górskiej Watra w Kaliszu umieszczono  wiersze poświecony Tatrom.

Ostatnio Zaułek wydawniczy Pomyłka ze Szczecina wydał tomik wierszy Jestem Alice (2013) Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka w Kaliszu tomik Szuflada św. Anny (2015). W 2016 roku ukazał się niewielki tomik wspomnień z czasów dzieciństwa Pt. Ptaki są wolne.

Publikowała również wiersze i opowiadania w internetowych portalach poetyckich (poezja polska, nieszuflada, między wersami).

Pojedyncze wiersze zamieściły czasopisma: Calisia Nowa, Ziemia Kaliska, Sekrety Żaru, Gazeta Górska, Gościniec, Głos Goworowa a i wiersze artykuły Opatowianin, Liskowianin, Filantrop naszych czasów, Integracja

Magdalena Krytkowska uczestniczy w warsztatach literackich oraz jako jurora w konkursach literackich i recytatorskich dla dzieci i młodzieży w szkołach i bibliotekach.

Umie wokół siebie gromadzić ludzi, przekazać im swoja wiedzę i zachęcić do działania i tworzenia. W życiu kieruje się zasadą – Trzeba żyć tak, by nie tłamsić ludzi i nie hamować rozwoj a w pracy twórczej wyrażonym przez Vincenta van Gogha stwierdzenie, ze „Artysta może się myli, ale nie może kłamać”.

Kilka jej utworów zdobyło uznanie w organizowanych przez Mazowiecki Okręg PZN konkursach literackich na małą formę literacką, min. Opowiadanie Ptaki są wolne i wcześniej wiersze cyklu  Poszukiwanie. W 2002 roku otrzymała nagrodę Nowojorskiego Komitetu Pomocy Niewidomym za debiut prozatorski.

Ostatnio związana ze Stowarzyszeniem Promocji Sztuki Łyżka Mleka.  W ramach pracy w tym stowarzyszeniu pisze relacje ze spotkań autorskich organizowanych przez Łyżkę Mleka, bierze udział w organizowaniu spotkań autorskich i warsztatów poetyckich dla dzieci, uczestniczy w organizowanym od kilku lat Festiwalu poetyckim im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu.