Grudzień 2013
« Lis   Sty »
Galeria

225px-Saint_Nicholas_with_the_Three_Boys_in_the_Pickling_Tub Dzisiaj 6 grudnia wspominamy św. Mikołaja, biskupa.

Św. Mikołaj, biskup i wyznawca, pochodził prawdopodobnie z Patary (Azja Mniejsza), gdzie urodził się ok. 270 r. Był jedynakiem, jednak od najmłodszych lat był niezwykle wrażliwy na czyjąś biedę i nieszczęścia. Wyróżniał się też wielką pobożnością. Jego postawa i stosunek do bliźnich nie zmieniły się, gdy został biskupem Miry – stolicy jego rodzinnej prowincji. Korzystając z większych możliwości działania, jeszcze bardziej rozszerzył zakres pomocy świadczonej innym, przy czym robił to dyskretnie wręcz anonimowo, tak iż nieraz nawet sam zainteresowany nie wiedział, kto mu pomaga.

Szczególną opieką otaczał dzieci, którym dawał różne drobne upominki. W obronie niesłusznie skazanych i w inny sposób pokrzywdzonych potrafił interweniować u najwyższych dostojników państwa. Jedno z podań mówi, że gdy cesarz Konstantyn Wielki skazał za jakieś stosunkowo nieznaczne przewinienie trzech młodych mieszkańców Miry, biskup osobiście udał się do władcy, aby prosić o ich ułaskawienie. Innym razem miał swymi modlitwami uratować rybaków podczas gwałtownej burzy na morzu. Przypisuje się nawet wskrzeszenie trzech ludzi zabitych przez właściciela gospody za to, że nie mieli czym zapłacić za udzieloną gościnę.

Oprócz działalności charytatywnej bp Mikołaj miał też niemałe zasługi na płaszczyźnie kościelnej, uczestnicząc m.in. w I Soborze powszechnym w Nicei w 325 r. , na którym potępiono błedy Ariusza. Otoczony już za życia głębokim szacunkiem, niemal kultem, biskup zmarł między rokiem 345 a 352. Do roku 1087 jego prochy przechowywano w Mirze, po czym przeniesiono je niezwykle uroczyście do Bari w płd. Włoszech, gdzie znajdują się po dziś dzień. Wzniesiono tam bazylikę ku jego czci. W chwili obecnej Bari słynie właśnie jako miejsce relikwii św. Mikołaja, stanowiąc tym samym punkt spotkania tradycji wschodniej i zachodniej.

Przedstawia sie go w stroju biskupim, z pastorałem, z trojgiem dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, z kotwicą i okrętem w tle, z trzema złotymi kulami, które podarował podobno biednym dziewczętom na posag, a najczęściej z workiem prezentów na plecach.

Jego postać jest jedną z bardziej barwnych w hagiografii. Do dziś utrzymuje się zwyczaj składania podarunków w formie niespodzianki, choć obecnie zwyczaj ten jest często łączony z postacią świętego Mikołaja.

Źródło: Poznaj swego patrona: co oznacza twoje imię?/Krzysztof Gołębiowski.-Warszawa, 1994

Źródło: Encyklopedia katolicka. T. 12.- Lublin, 2008.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_z_Miry