Sierpień 2014
« Lip   Wrz »
Galeria

Sierpień - miesiąc abstynencji Sierpień to w polskiej tradycji miesiąc abstynencji. W tym roku Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zwraca się szczególnie do matek i ogólnie kobiet, bez których „nie będzie trzeźwej Polski”.

Przewodniczący Zespołu przestrzega kobiety w ciąży przed spożywaniem alkoholu: „Szkody wyrządzone przez alkohol, znane pod nazwą alkoholowego zespołu płodowego, mają poważne konsekwencje zarówno w sferze fizycznego, jak i psychicznego rozwoju dziecka – podkreśla bp Tadeusz Bronakowski. – Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można całkowicie uniknąć, zachowując abstynencję w okresie oczekiwania na narodziny dziecka”.
Tegoroczny apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości zatytułowany jest: „Kochająca matka zawsze trzeźwa”.

[…]Musimy uczynić wszystko, aby być narodem ludzi trzeźwych. Dlatego z odwagą podejmijmy abstynencję, rozpoczynając od sierpnia – miesiąca abstynencji. Uczyńmy to w  imię wiary i miłości, w imię odpowiedzialności za nasze rodziny, za ojczyznę. Święty Jan Paweł II prosił nas o wyobraźnię miłosierdzia. Z tej prośby wynika też wołanie o nową wyobraźnię abstynencji i trzeźwości. Tego potrzebują nasze rodziny, nasz naród i Kościół. Niech na tej drodze prowadzi nas i wspiera Maryja, Matka Chrystusa i Kościoła. Jej Niepokalanemu Sercu z ufnością zawierzamy zwłaszcza wszystkie polskie matki, aby wpatrzone w Maryję wzrastały w miłości i były odważnymi świadkami  oraz nauczycielkami  abstynencji i trzeźwości […]

Treść całego  Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości na miesiąc abstynencji – sierpień 2014,  można przeczytać na stronie: http://www.duszpasterstwotrzezwosci.pl/

Natomiast w bibliotece można wypożyczyć książki o chorobie alkoholowej i profilaktyce uzależnień, między innymi:

Alkoholizm: grzech czy choroba?

Znakomita książka profesora Osiatyńskiego funkcjonowała dotąd w kręgach ludzi skupionych wokół klubów Anonimowych Alkoholików. A przecież z całą pewnością powinna dotrzeć do wszystkich: zarówno ludzi uzależnionych, jak i nie uzależnionych.
Pisze autor we wstępie: "…nie patrzę na alkoholizm przez pryzmat choroby, ale przede wszystkim widzę w uzależnieniu niedostatek pewnych umiejętności życiowych. A w wychodzeniu z niego przede wszystkim edukacyjny proces przełamywania destrukcyjnych nawyków i nabywania nowych umiejętności." Poradnik może posłużyć wszystkim, nie tylko borykającym się z problemem alkoholowym.

Nowoczesna profilaktyka uzależnień

Jednym z najbardziej bolesnych zjawisk na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia jest fakt, że współczesny człowiek stał się niemal synonimem kogoś uzależnionego. Dotyczy to zwłaszcza milionów ludzi młodych, którzy w spektakularny nieraz sposób aspirują do życia w wolności, a jednocześnie wchodzą w drogę uzależnień od alkoholu, nikotyny, narkotyków i innych substancji, które oszukują, uzależniają i zabijają. Stosowane dotychczas programy profilaktyczne okazują się mało skuteczne. W tej sytuacji konieczne jest dokonanie jakościowego skoku w profilaktyce uzależnień. Niniejsza publikacja ukazuje podstawy integralnego modelu profilaktyki, który stwarza szansę na dokonanie radykalnego przełomu w metodach zapobiegania uzależnieniom. Autorem książki jest duszpasterz i psycholog, który od kilkunastu lat spotyka się w szkołach z tysiącami młodych ludzi podejmuje z nimi wielogodzinne rozmowy na temat życia w wolności i radości. Jego doświadczenia wyniesione z bezpośrednich z młodzieżą stały się źródłem inspiracji, a jednocześnie miejscem weryfikacji nowych strategii profilaktycznych, które prezentujemy naszym Czytelnikom.

Jestem alkoholikiem Poza kontrolą Nikotyna, alkohol, narkotyki Bądźmy trzeźwi Dopóki nie jest za późno

Źródło: