« Paź

pat4

W dniu dzisiejszym spotkaliśmy się z grupą IV z Przedszkola Miejskiego nr 74. Rozmawialiśmy o zbliżającym się Święcie Niepodległości. W oparciu o legendę o Lechu, Czechu i Rusie dowiedzieliśmy się jak wyglądały początki państwa polskiego i dlaczego w naszym godle jest orzeł biały. Dzieci zapoznały się z mapą Polski, największą rzeką- Wisłą, wskazaliśmy gdzie znajdowały się wszystkie dotychczasowe stolice Polski.  Dzieci wykazały się świetną znajomością wiersza Władysława Bełzy “Kto ty jesteś? Polak mały!” który pięknie wyrecytowały. Poznaliśmy symbole Polski- flagę, godło i wysłuchaliśmy hymnu. Wyjaśniliśmy pojęcia ojczyzna, patriota i patriotyzm.

W ostatniej części zajęć zaprezentowałyśmy dzieciom książkę “Kto ty jesteś?” Joanny Olech, która pokazuje, że patriotą możemy być nie tylko w czasach wojny gdy walczymy za nasz kraj, tylko codziennie. Jesteśmy patriotami gdy mówimy poprawnie po polsku, pielęgnujemy pamięć o naszych przodkach, kasujemy bilet w autobusie, pomagamy, sprzątamy po psie, szanujemy innych czy dokarmiamy zwierzęta. Dzieci miały również swoje pomysły działań patriotycznych które spisaliśmy i stworzyliśmy plakat “Nasz patriotyzm”, prezentowany w witrynie bibliotecznej.

pat8pat1pat2pat3a