biblioteka2    biblioteka1

Historia Filii nr 17

Nasza biblioteka rozpoczęła swą działalność 30 kwietnia 1964 r. jako 32 Rejonowa Wypożyczalnia Książek dla Dorosłych i Młodzieży. Początkowo mieściła się w lokalu przy ul. Płatowcowej 7. W styczniu 1969 r. przemianowano placówkę na 6 Rejonową Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży z Oddziałem dla Dorosłych. W maju 1982 r. księgozbiór biblioteki podzielono, wybrano 2 838 woluminów i przewieziono do nowego lokalu przy ul. Ossowskiego 4. W ten sposób utworzono 6 Rejonową Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży. Pod koniec 1989 r. na jednej ze ścian w wypożyczalni plastyk, ilustrator książek pan Jan Zieliński namalował Baba Jagę, która stała się wizytówką naszej biblioteki, a w roku 1996 nadana została nazwa „Biblioteka pod Baba Jagą”. Dzisiejszą nazwę – Filia nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie, placówka nosi od 1997 r. W grudniu 1997 r. biblioteka otrzymała komputer i rozpoczęła się automatyzacja, zakończona z początkiem roku 1999.

Punkt biblioteczny w Żłobku nr 15 przy ul. Wapiennej 29 został uruchomiony 1.10.2002 roku.

W roku 2012 w bibliotece powstał Punkt Informacji Komputerowej z bezpłatnym dostępem do Internetu w ramach programu Fundacji Orange Akademia Orange dla bibliotek, którego celem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania. Obecnie zbiory Filii nr 17 to nie tylko książki i czasopisma, ale też, płyty, programy komputerowe, dokumenty filmowe. Aktualnie biblioteka posiada:

• 11671 woluminów książek,
  • 39 programów komputerowych,
  • 20 płyt,
  • 3 dokumenty filmowe.

Przez cały okres swej działalności biblioteka współpracowała z różnymi instytucjami i organizacjami, między innymi:

• Gimnazjum nr 19 ul. Wapienna 17
  • Szkołą Podstawową nr 169, przy ul. Napoleońskiej 7/17
  • Szkołą Podstawową nr 192 ul. Krzemieniecka 24a
  • Świetlicą Środowiskową TPD ul. Lorentza 1

W ciągu długiego okresu istnienia biblioteki zorganizowano w niej wiele spotkań z pisarzami i znanymi postaciami reprezentującymi inne profesje. Gośćmi biblioteki byli między innymi: Zbigniew Nienacki, Monika Warneńska, Krystyna Siesicka, Jan Zieliński, Joanna Chmielewska, Marta Fox, Grzegorz Kasdepke, Grzegorz Kwieciński, Dorota Mularczyk i dzięki współpracy z Działem Udostępniania Beata Ostrowicka, Tomasz Trojanowski, Paweł Beręsewicz. W bibliotece organizowano też lekcje biblioteczne i tematyczne, głośne czytanie, pogadanki, projekcje filmowe, konkursy dla szkół podstawowych i gimnazjów, zajęcia komputerowe oraz szereg innych imprez o charakterze kulturalno-oświatowym. Wraz z Działem Udostępniania od 2006 organizujemy konkurs recytatorski dla dzieci ze szkół podstawowych pt. „Wiersze mojego dzieciństwa”. W pierwszej edycji konkursu wzięło udział 33 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 91. Spotkał się on z tak dużym zainteresowaniem, że postanowiono kontynuować go w latach następnych, zapraszając do wzięcia udziału również inne szkoły. W roku 2012 w VII edycji udział wzięło blisko 200 uczniów klas 0-VI z trzynastu poleskich szkół podstawowych. Mimo, że biblioteka znajduje się na niewielkim osiedlu, to z jej zbiorów korzysta obecnie blisko 700 czytelników. Mamy nadzieję, że pozostaną z nami również w przyszłości, a wszystkich, którzy jeszcze do nas nie trafili, serdecznie zapraszamy.

clip_image002