PostHeaderIcon Szkoda, że nie wieje przez cały czas

200PX-~1    Juliusz Gabriel Verne    jv1900ca(2)
                                 [Jules Gabriel Verne]
                                      (1828-1905)
francuski pisarz, dramaturg, działacz społeczny, jeden z pionierów gatunku science fiction,
uważany za ojca fantastyki naukowej, Kawaler Legii Honorowej

Ojciec twórcy, Pierre Verne, prowadził kancelarię adwokacką. Młody Verne (za namową rodziny, a głównie ojca) studiował w Paryżu prawo, próbował zarabiać na giełdzie, ale nie rezygnował z prób literackich. Po kilkunastu latach różnorodnych, wytrwałych poszukiwań rozpoczął cykl powieści Niezwykłe podróże, które zapewniły mu poczesne miejsce w światowej literaturze. Wydawcą utworów Verne’a był Pierre-Jules Hetzel (następnie syn Hetzla – Jules) publikujący Magasin d’Éducation et de Récréation (Magazyn Edukacji i Rozrywki). Znanego autora i przedsiębiorczego wydawcę łączyły wieloletnie kontrakty. Verne podróżował po świecie, jednak mniej rozlegle niż bohaterowie jego utworów. Odwiedził 15 krajów w Europie i w basenie Morza Śródziemnego oraz odbył na statku SS „Great Eastern” jedną podróż przez Ocean Atlantycki do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Był żonaty z Honorine, ślub wzięli w 1857. Ze związku miał syna Michela Julesa (ur. 1861) oraz dwie przybrane córki Valentine (ur. 1852) oraz Suzanne (ur. 1853). Miał też córkę Claire Marie Duchesne (ur. 1865) z pozamałżeńskiego związku. Pisarz został pochowany na cmentarzu La Madeleine w Amiens. Był ogromnie oczytany, z literatury czerpał różnorodne wiadomości do swych książek: geograficzne, historyczne, techniczne. Dla swych potrzeb warsztatowych stworzył i wykorzystywał duży zbiór fiszek, swoistą bazę danych z informacjami. Kilka tytułów powstało jako efekt współpracy z innymi autorami.
Pośmiertnie wydane utwory Juliusza Verne’a były przeredagowywane i uzupełniane (nawet w znacznym stopniu) przez syna. Twórczość Verne’a wielokrotnie adaptowano na potrzeby teatru (już za życia pisarza) i filmu. Pomimo tego, że Verne był najbardziej poczytnym autorem w swoich czasach, największe dochody przyniosły mu adaptacje sceniczne.
Jego utwory zostały przetłumaczone na co najmniej 94 języki obce

Pisał powieści podróżnicze i fantastyczno-naukowe oraz historyczne, geograficzne, kryminalne, sztuki teatralne i wiersze.Wielką pasją Verne’a było żeglarstwo.

Twórczość
Wybrane powieści:

• Pięć tygodni w balonie
  • Paryż w XX wieku
  • Podróż do wnętrza Ziemi
  • Z Ziemi na Księżyc
  • Dzieci kapitana Granta
  • Wokół Księżyca
  • Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi
  • W osiemdziesiąt dni dookoła świata
  • Tajemnicza wyspa
  • Michał Strogow
  • Piętnastoletni kapitan
  • Zielony promień
  • Keraban Uparty
  • Mateusz Sandorf
  • Robur Zdobywca
  • Północ kontra Południe
  • Dwa lata wakacji
  • Napowietrzna wioska

Wybrane opowiadania:

• Buntownicy z Bounty
  • Frritt-Flacc
  • Gil Braltar

Inne utwory:

• Odkrywanie Ziemi. Historia wielkich podróży i podróżników
  • Ilustrowana geografia Francji i jej kolonii

185. rocznicę urodzin pisarza upamiętniamy wystawką książek z naszych zbiorów i innych źródeł.

IMAG0264 IMAG0268 IMAG0266 IMAG0271 IMAG0262

Zapraszamy do Biblioteki na Piętrze

Książki z wystawy udostępniamy.

zobacz: Polskie Towarzystwo Juliusza Verne’a

Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Juliusz_Verne