PostHeaderIcon Marcin Mortka

marcin mortka Marcin Mortka (ur. 5 kwietnia 1976 w Poznaniu) – polski pisarz fantasy.
Absolwent skandynawistyki na wydziale neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miłośnik i popularyzator RPG, związany z wydawnictwem „Portal”, autor wielu artykułów poświęconych tej tematyce w „Portalu” oraz „Magii i Mieczu”.
Z zawodu nauczyciel – lektor języka angielskiego i norweskiego w poznańskiej Szkole Języków Obcych "Empik" oraz do roku 2010 I Liceum Ogólnokształcącym, pilot wycieczek zagranicznych (wąska specjalizacja – Islandia) oraz tłumacz powieści Patricka O’Briana i Petera Bretta.
Zadebiutował literacko powieścią fantasy Ostatnia saga (2003), której akcja toczy się w średniowiecznej Skandynawii w okresie wprowadzania chrześcijaństwa. W dziejącej się podczas II wojny światowej powieści Wojna runów pojawiły się pewne nawiązania do wątków Ostatniej sagi. Trzecia część, Świt po bitwie, kontynuuje wątki pierwszej z tych powieści.
Do tematyki skandynawskiej powraca w powieści Ragnarok 1940 – rzeczywistości alternatywnej przedstawiającej Europę w XX wieku, podzieloną na świat chrześcijański i pogański. Jego kolejne pozycje to trylogia Miecz i kwiaty, powieść historyczno-fantastyczna, której akcja toczy się w trakcie trzeciej krucjaty, oraz Martwe Jezioro, pierwsza powieść heroic fantasy w jego dorobku.

Twórczość wybrana:

• Trylogia nordycka
  • Ostatnia saga
  • Wojna runów
  • Świt po bitwie
  • Karaibska krucjata. Płonący Union Jack
  • Karaibska krucjata. La Tumba de los Pirata
  • Ragnarok 1940. Tom I
  • Ragnarok 1940. Tom II
  • Miecz i kwiaty. Tom I
  • Miecz i kwiaty. Tom II
  • Miecz i kwiaty. Tom III