PostHeaderIcon Drogi wcale nie muszą dokądś prowadzić

pratchett 2 Terence David John Pratchett  pratchett
                                         (28.04.1948)
                               angielski pisarz fantasy i science fiction

Był klasycznym przykładem jedynaka, która ma zbyt wiele czasu tylko dla siebie – jego lwią cześć poświęcał, czytaniu książek. Jak sam o sobie mówi, był trochę dziwnym dzieckiem, zdarzyło mu się np. przeczytać kilka słowników: ortograficzny, slangu, czy wyrazów bliskoznacznych, co zdecydowanie nie jest typowym zajęciem dla nastolatka. Duży wpływ na młodego Terry’ego miała jego ukochana babcia (od strony ojca), której biblioteczkę wspomina z rozrzewnieniem – nie była ona może przesadnie duża ale zawierała to co w dzieciństwie przeczytać powinien każdy obdarzony bogatą wyobraźnią młody chłopiec – książki m.in. H.G. Wellsa, czy Sir Arthura Conan Doyle’a.
Młody Terry Pratchett uczęszczał do wyższej szkoły technicznej w Wycombe (Wycombe Technical High School), jak sam przyznaje nigdy nie był najlepszy z matematyki – głównie to stanowiło o tym, że nie spełniło się jego dziecięce marzenie o zostaniu astronomem. Zyskała jednak na tym światowa literatura, a sam Pratchett po latach dzięki sukcesowi kasowemu jego książek, mógł zbudować własne obserwatorium i oddawać się pasji obserwowania innych światów.
Porzucając nadzieje na związanie swojej przyszłości z astronomią – wybrał pisarstwo. Już w wieku 13 lat, zarobił dzięki niemu swoje pierwsze pieniądze – jego pierwsze opowiadanie zatytułowane "The Hades Business", ukazało się najpierw w gazetce szkolnej, a dwa lata później w czasopiśmie "Science Fantasy". Pierwsze honorarium wystarczyło na zakup używanej maszyny do pisania, która pozwoliła mu rozwinąć swoją nową pasje. Pierwszą powieść napisał w wieku 17-nastu lat – był to Dywan, wydany ostatecznie w roku 1971. Z perspektywy czasu za jej główna wadę Pratchett uznaje to, że napisał ją 17-latek. Jak sam stwierdza, gdy był młody, żył przeświadczeniem, że literatura fantasy składa się głównie „z bitew i królów”, jednakże z wiekiem i kolejnymi swoimi książkami skłania się raczej do opinii, że powinno być wręcz odwrotnie (W roku 1991 ukazało się wznowienie powieści przeredagowane nieco przez Pratchetta). Mimo to krytycy przyjęli książkę entuzjastycznie – w recenzjach pojawiały się określenia takie jak "nadzwyczajna", czy "nowy wymiar wyobraźni". Ciekawostką jest to, że kilku egzemplarzach znalazły się rysunki pokolorowane przez samego Pratchetta.
Od 1965 roku Terry zaczął pracować jako reporter w prowincjonalnej gazetce „Bucks Free Press” – jego pierwsze kroki jako dziennikarz były "mordercze" – tematem pierwszego reportażu była historia pewnych zwłok. Później kilkakrotnie zmieniał miejsce zatrudnienia: pracował dla gazet Bath Chronicle i Psychic Researcher (jako autor komiksów), zaś w 1980 został rzecznikiem prasowym w Central Electricity Generating Board, gdzie był odpowiedzialny za trzy elektrownie atomowe. Wieczorami jednak nie przestawał pisać – w tym okresie powstały Ciemna Strona SłońcaDysk.
W roku 1983 wydał pierwszą książkę z serii Świata Dysku – Kolor Magii . Sukces serii rodził się w bólach – z powodu złej kampanii marketingowej książka sprzedała się wyjątkowo źle. Jednakże kolejny tom serii – Blask Fantastyczny, stał się bestsellerem i początkiem wielkiego sukcesu całej serii. Kolejna część – Równoumagicznienie była już wyczekiwania – jeszcze przed jej wydaniem fragmenty były czytane na antenie radia BBC.
W twórczości Pratchetta można doszukać się wątków polskich. Autor przyznaje, iż pomysł na kopalnie tłuszczu, o których czytamy w "Piątym elefancie", wpadł mu do głowy kiedy to z Piotrem Cholewą (tłumaczem jego książek na język polski), jadł pierogi w restauracji z typowo polskim jedzeniem.
Obecnie Terry mieszka z żoną i córką w Somerset i lubi, kiedy czytelnicy stawiają mu banana daiquiri. Zapytany czy wierzy w magię odpowiedział: Więcej się znajdzie magii w zwyczajnym domowym komputerze niż na sabacie czarownic, jednakże sporo ludzi poważnie traktuje czary, natomiast ja wierzę w cywilizację technologiczną.
W roku 1998 za zasługi dla literatury został udekorowany przez królową angielską Orderem Imperium Brytyjskiego.
Książki Terry’ego Pratchetta odniosły światowy sukces – zostały przetłumaczone na 33 języki i sprzedane w ponad 40 milionach egzemplarzy.

65. rocznicę urodzin pisarza upamiętniamy wystawką książek z naszych zbiorów i innych źródeł.

Zapraszamy do Biblioteki na Piętrze

Książki z wystawy udostępniamy.

zobacz: Oficjalna strona Terry’ego Pratchetta (ang.)

źródło: http://www.pratchett.pl/

Kwiecień 2013